Sytuacja w Strefie Gazy. Hamas: kilkadziesiąt tysięcy ofiar ataku Izraela

Według kontrolowanego przez Hamas resortu zdrowia w Strefie Gazy, od 7 października wskutek izraelskich ataków zginęło 22 tysiące 185 Palestyńczyków, a 57 tysięcy 35 zostało rannych.

2024-01-02, 12:03

Sytuacja w Strefie Gazy. Hamas: kilkadziesiąt tysięcy ofiar ataku Izraela
Strefa Gazy: od 7 października 22 185 Palestyńczyków zginęło, a 57 035 zostało rannych. Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

W ciągu ostatnich 24 godzin miało zginąć 207 Palestyńczyków, a 338 odnieść obrażenia.

Izrael wycofuje swoje wojsko z części Gazy

Izrael wycofuje swoje wojsko z niektórych części Gazy. Jak informują anonimowi urzędnicy amerykańscy może to być oznaką stopniowej zmiany działań wobec Strefy Gazy. Mimo wycofania części wojsk, walki z Hamasem trwają.

- Intensywność działań armii Izraela na północy Strefy Gazy może osłabnąć, do czego zachęcaliśmy stronę izraelską. Może to również odzwierciedlać sukces armii izraelskiej w walce z Hamasem. Zastrzegam jednak, że walki wciąż trwają - miał powiedzieć agencji Reutera anonimowy urzędnik amerykańskiej administracji wyższego szczebla.

Wycofanie części wojsk może też oznaczać, że część żołnierzy wróci do cywila, co ma wzmocnić izraelską gospodarkę osłabioną wojną prowadzoną na terenie Gazy. Jak mówił amerykański urzędnik, wycofanie części wojsk ze Strefy Gazy może wynikać z chęci posiadania armii Izraela odwodów na wypadek nasilenia się konfliktu z leżącym na północy Libanem, gdzie działa Hezbollah. Organizacja cyklicznie ostrzeliwuje północne terytoria Izraela.

REKLAMA

Czytaj także:

Apel ministra do osadników

Jednocześnie minister bezpieczeństwa narodowego Izraela Itamar Ben Gwir wezwał osadników do powrotu na ziemie Gazy. - Musimy wspierać rozwiązanie mające na celu emigrację z Gazy jej dotychczasowych mieszkańców - powiedział minister.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się minister finansów Bezalel Smotricz, który wzywał osadników do powrotu do Gazy, nalegając aby Izrael "wspierał" opuszczenie Gazy przez mieszkających tam Palestyńczyków.

Zarówno Ben Gwir, jak i Bezalel Smotricz mieszkają w osiedlach leżących na Zachodnim Brzegu Jordanu, które według prawa międzynarodowego są nielegalne.

REKLAMA

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej