Premier Izraela nie słucha sugestii USA ws. Hamasu. Media: Biden traci cierpliwość do Netanjahu

2024-01-19, 09:35

Premier Izraela nie słucha sugestii USA ws. Hamasu. Media: Biden traci cierpliwość do Netanjahu
Amerykańskie media: prezydent Biden traci cierpliwość do premiera Izraela. Foto: Evan Vucci/Associated Press/East News

Prezydent Stanów Zjednoczonych ma być  coraz bardziej sfrustrowany faktem, że premier Izraela Benjamin Netanjahu nie bierze pod uwagę jego sugestii dotyczących zakończenia wojny z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas - poinformował amerykański portal Media Line. Politycy nie rozmawiali ze sobą od 20 grudnia.

Stany Zjednoczone oczekiwałyby od Izraela zmiany charakteru operacji zbrojnej w Strefie Gazy, czyli przekształcenia jej z konfliktu na pełną skalę w działania militarne o niskiej intensywności.

USA zwracają się też do Netanjahu o "uwolnienie" wstrzymywanych dochodów podatkowych Palestyńczyków i zgodę na dostarczanie większej ilości pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Waszyngton chciałby także podjąć z nim poważną dyskusję na temat przyszłości palestyńskiej półenklawy po wojnie - powiadomił serwis.

Wściekłość Bidena

Jak poinformowano, izraelskie władze odrzucają te wszystkie propozycje, co wynika m.in. z nieprzejednanej postawy kilku skrajnie prawicowych polityków, takich jak minister finansów Becalel Smotricz.

Biały Dom jest wściekły na Netanjahu, ponieważ uważa, że Izrael nie docenia bezwarunkowego wsparcia USA w wojnie z Hamasem. Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken wręcz "odbił się od ściany" podczas ostatniej wizyty w Izraelu, a teraz zastanawia się, jak dalej radzić sobie z Netanjahu i jego rządem.

Tarcia są na tyle poważne, że ostatnia rozmowa telefoniczna prezydenta USA z premierem Izraela, przeprowadzona 20 grudnia, zakończyła się słowami Bidena: "Ta rozmowa dobiegła końca" - przekazał Media Line.

Zobacz także:

"Zachowanie Netanjahu nie powinno nikogo dziwić"

Portal zauważył, że postawa obu przywódców wynika z ich kalkulacji wyborczych. Netanjahu chce budować wizerunek silnego lidera, ponieważ obawia się spadku popularności swojej partii Likud. Z kolei Bidena czekają w listopadzie wybory prezydenckie. Brak rozwiązania sytuacji wokół Strefy Gazy nie byłby dla niego pozytywnym sygnałem w kontekście prawdopodobnego starcia z Donaldem Trumpem.

- To jest Netanjahu. Jego najwyższym priorytetem jest on sam, nic innego dla niego się nie liczy. (...) Zachowanie Netanjahu wobec Bidena nie powinno nikogo dziwić - ocenił w rozmowie z Media Line Zijad Abu Zajjad, były przedstawiciel władz Autonomii Palestyńskiej i współzałożyciel magazynu "Palestine-Israel Journal".

Posłuchaj

Odległa perspektywa pokoju na Ukrainie i Bliskim Wschodzie - to wnioski z dyskusji na Forum w Davos. Materiał Karola Darmorosa (IAR) 2:30
+
Dodaj do playlisty

Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października ubiegłego roku atak na Izrael. Zginęło wówczas około 1200 osób, w większości cywilów. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło przeszło 24 tys. Palestyńczyków, a 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa połowa wszystkich budynków na tym terytorium.

ms/

Polecane

Wróć do strony głównej