Ograniczenia w bezcłowym handlu z Ukrainą. Korespondentka Polskiego Radia poznała kulisy dyskusji
Jak dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ministrowie rolnictwa unijnych krajów są podzieleni w sprawie ograniczeń w bezcłowym handlu z Ukrainą, choć większość chce, by Komisja monitorowała rynek.
2024-01-23, 14:36
Polskie Radio dowiedziało się, jak przebiegała dyskusja podczas unijnej narady za zamkniętymi drzwiami. Kraje przyfrontowe, w tym Polska, apelowały o wprowadzenie ograniczeń w imporcie, ale państwa skandynawskie wzywały do pełnego wsparcia Ukrainy i przedłużenia bezcłowego handlu do czerwca 2025 roku bez żadnych limitów importowych.
- Ukrainę należy wspierać, ale to wsparcie nie powinno stanowić zagrożenia dla sektora rolnego w Unii Europejskiej - powiedział podczas debaty polski minister rolnictwa. Czesław Siekierski wskazywał na poważne zakłócenia, szczególnie w krajach sąsiadujących z Ukrainą, po zawieszeniu ceł. Podkreślił, że jaja, drób i cukier należy wyłączyć z pełnej liberalizacji w handlu, a jeśli to niemożliwe, potrzebne są klauzule ochronne w imporcie.
Podzielone opinie
Minister ze Słowacji alarmował o bardzo trudnej sytuacji rolników z tego kraju i groźbie utraty rynku. On z kolei mówił, że chronione powinny być sektory wołowiny i owoców.
Fińska minister rolnictwa podkreślała, że Ukrainie należy się pełne wsparcie w obliczu wojny. Dania wsparła stanowisko Finlandii. Szwecja podkreślała pełną solidarność z Ukrainą, ale zastrzegała, że Komisja powinna też uważnie obserwować rynek w związku z obawami wyrażanymi przez inne kraje.
REKLAMA
- Wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji przy odbudowie Ukrainy. Sikorski: jest na to polityczna zgoda w UE
- 13. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Polska i kraje bałtyckie wysłały propozycje do KE
Apel do Komisji, by obserwowała, czy nie dochodzi do poważnych zakłóceń, wybrzmiewał w wielu wystąpieniach ministerialnych, między innymi Niemiec, Francji, Luksemburga czy Irlandii. Hiszpania była przeciwko limitom importowym, ale za hamulcem bezpieczeństwa na wypadek problemów, podobnie jak Holandia.
IAR/Beata Płomecka/st
kor-wm
REKLAMA
REKLAMA