Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chodzi o decyzję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ws. Strefy Gazy

2024-01-27, 04:53

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chodzi o decyzję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ws. Strefy Gazy
Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w sprawie orzeczenia MTS. Foto: Osugi / Shutterstock

W środę odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone wczorajszej decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Nakazał on Izraelowi podjęcie wszystkich możliwych środków, by zapobiec zabijaniu mieszkańców Strefy Gazy.

Posiedzenie zwołano na wniosek Algierii. Jej ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że chce nadać "wiążący" charakter decyzji Trybunału.

Sytuacja w Strefie Gazy

Rozpatrywał on wniosek Republiki Południowej Afryki o natychmiastowe wstrzymanie izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy i oskarżenie o ludobójstwo. Trybunał dał Izraelowi miesiąc na wyjaśnienia w sprawie zarzutów RPA oraz nakazał podjęcie wszystkich możliwych środków, by zapobiec przypadkom ludobójstwa. Podkreślono, że istnieją wystarczające dowody w sprawie ludobójstwa. Za podżeganie do niego także należy karać.

Orzeczenie nakłada na Izrael międzynarodowe zobowiązania prawne. Trybunał uznał prawo Palestyńczyków do ochrony przed aktami ludobójstwa. Nie nakazał jednak zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Orzeczenie MTS

Odczytywanie orzeczenia, wydanego przez 17-osobowy zespół sędziowski, rozpoczęło się o godz. 13.00. Przewodnicząca MTS Joan E. Donoghue poinformowała, że trybunał nie odrzuci tej sprawy i ma uprawnienia do jej rozpatrzenia. Przypomniano, że wszystkie strony konfliktu w Strefie Gazy są zobowiązane do przestrzegania prawa międzynarodowego.

- Trybunał doskonale zdaje sobie sprawę ze skali ludzkiej tragedii, która trwa w regionie i jest głęboko zaniepokojony z powodu dalszych ofiar śmiertelnych i cierpienia ludzi - oświadczyła Donoghue.

15 spośród 17 sędziów opowiedziało się na środkami nadzwyczajnymi, o które wnioskowała RPA - z wyjątkiem jednak nakazania Izraelowi przerwania operacji w Strefie Gazy. Orzeczenie nakłada na Izrael międzynarodowe zobowiązania prawne. Trybunał uznał prawo Palestyńczyków do ochrony przed aktami ludobójstwa.

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej