Parlament Węgier nie zagłosował nad rozszerzeniem NATO. Reakcja Waszyngtonu. "Jesteśmy zawiedzeni"

Węgry nadal pozostają krajem, który nie wyraził jeszcze swojej zgody na wejście Szwecji do NATO. Odbyło się tam nadzwyczajne posiedzenie parlamentu, zainicjowane przez posłów opozycji. Rządząca Węgrami koalicja Fidesz-KDNP nie była przeciwna - jej posłowie po prostu nie przyszli na posiedzenie - co oznaczało brak kworum. Zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel stwierdził, że Waszyngton jest zawiedziony tym, że rządząca Węgrami partia zablokowała szansę na głosowanie w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji do Sojuszu.

2024-02-06, 00:11

Parlament Węgier nie zagłosował nad rozszerzeniem NATO. Reakcja Waszyngtonu. "Jesteśmy zawiedzeni"
Amerykański Departament Stanu: Jesteśmy zawiedzeni, że partia rządząca na Węgrzech zablokowała szansę na ratyfikację szwedzkiej akcesji do NATO. Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Cieszymy się, że węgierski parlament zwołał te dzisiejsze posiedzenie. Jednocześnie jesteśmy zawiedzeni, że partia rządząca zablokowała szansę na głosowanie poprzez bojkot tej sesji. Węgry mówiły, że wspierają akcesję Szwecji do NATO. Mówiły też, że Szwecja wypełniła swoje zobowiązania i jest gotowa, by stać się sojusznikiem NATO - powiedział Patel podczas poniedziałkowego briefingu prasowego.

Dodał, że USA uważają kwestię wstąpienia Szwecji do Sojuszu za rozstrzygniętą i mają nadzieję na szybkie dokończenie tego procesu.

Węgry zatwierdzą rozszerzenie NATO pod koniec lutego?

Była to reakcja Waszyngtonu na poniedziałkowe nadzwyczajne posiedzenie węgierskiego parlamentu w sprawie szwedzkiej akcesji, zwołane na wniosek opozycji. Wobec bojkotu posłów koalicji rządzącej, nie zebrano kworum, potrzebnego do przeprowadzenia głosowania.

Posłuchaj

Węgierski parlament ostatecznie nie głosował nad rozszerzeniem NATO. Materiał Piotra Piętki (IAR) 1:56
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

W parlamencie pojawili się za to ambasadorowie kilku państw Sojuszu, w tym ambasador USA David Pressman. W ubiegłym tygodniu politycy zarówno Partii Demokratycznej, jak też republikanów wezwali Węgry do jak najszybszego przyjęcia szwedzkiego wniosku.

Zobacz również:

Kolejna okazja do przegłosowania szwedzkiego wejścia do Sojuszu nadarzy się dopiero pod koniec lutego, kiedy rozpocznie się wiosenna sesja węgierskiego parlamentu. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spodziewa się, że to właśnie wtedy izba ratyfikuje przystąpienie Szwecji do Sojuszu.

ms/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej