Blaski i cienie korony. Ekspert tłumaczy korzyści z istnienia monarchii w Wielkiej Brytanii
- Młodzi Brytyjczycy, powiedzmy w wieku 18-30 lat, to pierwsze pokolenie, które będzie uboższe od rodziców. Kiedy widzą przepych rodziny królewskiej i koszty jej utrzymania, podchodzą do tego bardziej negatywnie niż starsze pokolenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Michael Dembiński z British Polish Chamber of Commerce, pytany o reakcje Brytyjczyków na wieści o stanie zdrowia Karola III. Zaznaczył też, że "z punktu widzenia apolitycznego aparatu państwa monarchia się bardzo przydaje w Wielkiej Brytanii".
2024-02-07, 15:47
Karol III cierpi na nowotwór. Rozpoczął już leczenie. Brytyjski dwór poinformował, że monarcha zrezygnuje na razie ze swoich publicznych zobowiązań i częściowo zastąpi go książę William, choć najważniejsze zobowiązania Karola III zostaną utrzymane.
- Stan zdrowia monarchy objęty jest swego rodzaju misterium - powiedział w Polskim Radiu 24 Michael Dembiński z British Polish Chamber of Commerce. - Rodzina królewska nie publikuje takich szczegółów. Wiemy, że to nowotwór, wszyscy mają nadzieję, że król wyzdrowieje, ale wnikanie w szczegóły medyczne nie jest tradycją monarchii - dodał.
Blaski i cienie monarchii
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że reakcje społeczne na wieść o chorobie Karola III zależą od wieku. - Młodzi są bardziej obojętni co do rodziny królewskiej, zaś dla starych, którzy spędzili prawie całe swoje życie pod Elżbietą II, monarchia ma moc jako gwarant stabilności i ciągłości tradycji w Wielkiej Brytanii - wyjaśnił.
- Młodzi Brytyjczycy, powiedzmy w wieku 18-30 lat, to pierwsze pokolenie, które będzie uboższe od rodziców i które pozbawione jest perspektyw, że będzie zamożniejsze. Kiedy widzą przepych rodziny królewskiej i koszty jej utrzymania, podchodzą do tego bardziej negatywnie niż starsze pokolenia - zaznaczył.
REKLAMA
Ocenił też, że rodzina królewska ma "bardzo pozytywny" wpływ na Wielką Brytanię. Zwrócił uwagę na stabilność w rządzie mimo braku pisanej konstytucji. - Wygląda to tak, że siły zbrojne, wojsko, cała administracja państwowa - civil service, służą koronie, nie rządowi czy prezydentowi. Z punktu widzenia apolitycznego aparatu państwa monarchia się bardzo przydaje w Wielkiej Brytanii - ocenił Michael Dembinski.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
- Będzie mniej szpiegowania w sieci? W Wielkiej Brytanii podpisano ważną deklarację
- Brexit. Sukces czy porażka? Brytyjczycy wydali miażdżący werdykt
***
Audycja: Temat dnia/ Gość PR24
Prowadzący: Maciej Wolny
REKLAMA
Gość: Michael Dembiński (British Polish Chamber of Commerce)
Data emisji: 7.02.2024
Godzina emisji: 14.06
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA
wmkor
REKLAMA