Spotkanie szefów MSZ krajów UE. Znamy tematy rozmów dyplomatów
O reakcji Unii Europejskiej na śmierć Aleksieja Nawalnego będą rozmawiać w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych krajów Wspólnoty. Spotkanie z udziałem szefa polskiej dyplomacji rozpocznie się około 9.30.
2024-02-19, 04:30
Uczestnicy obrad będą także rozmawiać o wsparciu dla Kijowa w odpieraniu agresji Rosji, jak również o późniejszej odbudowie Ukrainy.
"Dyskusja ministrów spraw zagranicznych państw UE będzie koncentrować się także na sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz na Morzu Czerwonym, gdzie nie ustają ataki Hutich na statki handlowe" - przekazano w komunikacie MSZ.
Ponadto, ministrowie spraw zagranicznych poruszą temat Białorusi, w której następuje bezprecedensowy wzrost represji wobec społeczeństwa, przy jednoczesnym kontynuowaniu przez reżim w Mińsku działań destabilizujących sytuację bezpieczeństwa w regionie- poinformowano.
Rozmowy z Julią Nawalną. Wdowa po opozycjoniści spotka się z władzami UE
Z szefami MSZ-tów z unijnych krajów spotka się także Julia Nawalna. Wdowa po liderze rosyjskiej opozycji, która przyleci z Monachium, gdzie wzięła udział w Konferencji Bezpieczeństwa. Przed południem Julia Nawalna będzie rozmawiać także z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Według oficjalnej wersji rosyjskiej służby więziennictwa, Aleksiej Nawalny zmarł w piątek na terenie kolonii karnej na dalekiej północy Rosji.
REKLAMA
Odpowiedzialnością za śmierć Nawalnego przedstawiciele Unii obarczyli rosyjski reżim i Władimira Putina. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell napisali wprost, że lidera rosyjskiej opozycji zamordował Putin.
Posłuchaj
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił w Monachium, że Nawalny jest ofiarą reżimu, niezależnie od tego, jakie były przyczyny jego śmierci. - To wyklarowało sytuację etyczną, jeśli chodzi o stosunek do obecnych władz Rosji. To co nie jest dla mnie jasne, to, co zamierzamy zrobić jako społeczność międzynarodowa, Unia Europejska i NATO, aby zapobiec złym scenariuszom w Ukrainie - powiedział szef MSZ-tu Radosław Sikorski.
To właśnie ma być tematem dzisiejszej narady ministerialnej na której, między innymi z inicjatywy Polski, ma przemawiać wdowa po Aleksieju Nawalnym.
REKLAMA
Rada szefów MSZ krajów UE. Wśród tematów odbudowa Ukrainy i represje Łukaszenki
Ministrowie mają rozmawiać także na temat dalszego dozbrajania Ukrainy. - Musimy zrobić więcej i szybciej - komentował w Monachium szef unijnej dyplomacji. Dyskusja ma dotyczyć również przyszłej odbudowy Ukrainy.
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz więcej w PolskieRadio24.pl«
Kolejny temat rozmowy to represje na Białorusi wobec społeczeństwa i działania reżimu w Mińsku destabilizujące sytuację w regionie. Wśród pozostałych tematów zaplanowanych do dyskusji są: wojna na Bliskim Wschodzie oraz sytuacja na Morzu Czerwonym, gdzie rebelianci Huti atakują zachodnie statki handlowe.
Czytaj także:
- Uwolnienie Micheila Saakaszwilego. Radosław Sikorski publicznie zaapelował do prezydent Gruzji
- Rozmowy szefów MSZ Polski i Chin. Tematem wizyta prezydenta Dudy w Pekinie
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Rozmowy poświęcone dwóm konfliktom
Rada Spraw Zagranicznych UE odbywa się dzień po zakończeniu 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Trzydniowe obrady czołowych światowych polityków, ekspertów i aktywistów zostały zdominowane przez temat dwóch konfliktów, mających globalne konsekwencje - wojny na Ukrainie oraz między Izraelem a Hamasem.
REKLAMA
W obliczu tych międzynarodowych wyzwań przedstawiciele państw Unii Europejskiej deklarowali konieczność wzmocnienia europejskich zdolności obronnych. Z kolei przedstawiciele administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena zapewniali, że Kongres przyjmie długo oczekiwany pakiet pomocy dla Ukrainy.
W kontekście wojny na Bliskim Wschodzie przedstawiciele zarówno krajów Zachodu, jak i Globalnego Południa, takich jak Indie, przekonywali o potrzebie wypracowania rozwiązania dwupaństwowego.
Nieuniknionym tematem komentarzy i oświadczeń polityków stała się śmierć w kolonii karnej rosyjskiego opozycjonisty i krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego. Szefowie dyplomacji krajów grupy G7 zażądali od Rosji wyjaśnień w tej sprawie.
Posłuchaj
IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA