Pierwsza w historii kobieta ukończyła Barkley Marathons. Przebiegła ponad 160-kilometrową trasę

2024-03-24, 18:29

Po ukończeniu biegu Jasmin Paris (druga z prawej) straciła głos i nie mogła rozmawiać z dziennikarzami. Foto: X/keithdunn

Brytyjka Jasmine Paris została pierwszą w historii kobietą, której udało się ukończyć Barkley Marathons, ekstremalny górski bieg na przełaj, organizowany w amerykańskim stanie Tennessee. Ponad 160-kilometrowa nieoznaczona trasa składa się z pięciu okrążeń po bezdrożach, na których ukończenie biegacze mają 60 godzin.

35 dopuszczonych do biegu uczestników musi jednak nie tylko pokonać trasę. Biegacze muszą też odnaleźć od dziewięciu do czternastu książek i z każdej z nich wyrwać stronę z numerem odpowiadającym ich numerowi startowemu. Liczba książek zmienia się każdego roku.

Bieg obejmuje wspięcia i zejścia o łącznej długości 20 kilometrów. Pierwsze i trzecie okrążenie odbywają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a drugie i czwarte - w kierunku przeciwnym. Biegacze nie mają do dyspozycji map, ani kierunkowskazów. Są zmuszeni zapamiętać trasę.

Potrzebne argumenty, by wziąć udział w biegu

Wpisowe wynosi dolara i 60 centów, a potencjalni uczestnicy przedstawiają list, w którym argumentują, dlaczego to oni powinni wziąć udział w wyścigu. Oprócz tego mają obowiązek dostarczenia rzeczy, która - jeśli nie ukończą biegu - przepadnie na rzecz organizatorów. Wymienia się wśród nich koszulki, skarpetki czy... tablice rejestracyjne.

Dotarła niespełna dwie minuty przed czasem

Czterdziestoletnia Jasmin Paris ukończyła Barkley Marathons minutę i 39 sekund przed upływem regulaminowych 60 godzin. Poprzedni najlepszy kobiecy wynik to ukończenie 106 kilometrów z całej trasy. Doświadczona biegaczka brała już udział w podobnych przedsięwzięciach. Ukończyła bieg z Derbyshire, w środkowej Anglii, do granicy Szkocji przez Góry Pennińskie o długości ponad 431 kilometrów. Bez powodzenia startowała również w poprzednich Barkley Marathons.

Morderca był inspiracją dla organizatorów ultramaratonu

Historia ultramaratonu w parku stanowy Frozen Head w Tennessee sięga lat 70., kiedy zorganizowano go po raz pierwszy, na krótszej trasie. Od 1989 roku trasa liczy 100 mil, czyli 160 kilometrów i 934 metry. Inspiracją dla organizatorów zawodów była ucieczka z pobliskiego więzienia Jamesa Earla Ray'a, mordercy Martina Luthera Kinga. W 1977 roku pokonał on 19 kilometrów w 50 godzin, ukrywając się przed policyjnymi helikopterami.

Kobieta straciła głos

Po ukończeniu biegu Jasmin Paris straciła głos i nie mogła rozmawiać z dziennikarzami. W wiadomościach przesłanych BBC wyraziła radość z osiągnięcia i stwierdziła, że już podczas przygotowań czuła, że - jako pierwszej kobiecie - uda jej się ukończyć Barkley Marathons.