Zakaz odmawiania różańca przed kościołem w Madrycie. Powodem cisza wyborcza
Odmawianie różańca na schodach madryckiego kościoła przy siedzibie rządzącej partii socjalistycznej PSOE w dniach 8-9 czerwca zostało zakazane. Władze Hiszpanii uznały, że inicjatywa ma charakter polityczny i zakłócałaby ciszę wyborczą w związku z wyborami europejskimi. Zdaniem organizatorów modlitw jest to forma walki z katolikami.
2024-06-02, 07:29
Decyzję ws. publicznej modlitwy wydał delegat rządu Hiszpanii we wspólnocie autonomicznej Madrytu Jose Andres Calderon.
- Różaniec przy ulicy Ferraz jest wydarzeniem związanym z wyborami, podczas którego prosi się o głos, wstrzymanie od niego (…) lub działanie na rzecz jednej partii politycznej - uzasadnił.
Organizatorzy modlitw: to forma walki z katolikami
Wierni modlący się pod kościołem pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi odrzucają zarzuty o polityczny charakter ich spotkania. Podkreślają, że ma ono charakter wyłącznie modlitewny i służy zanoszeniu do Boga próśb o dobrobyt dla Hiszpanii i jej mieszkańców.
Organizatorzy oceniają, że zakaz modlitw różańcowych za ojczyznę decyzja władz to kolejna forma "walki z katolikami w Hiszpanii". - Nie uda (im) się powstrzymać naszych modlitw - zapowiedział inicjator modlitw modlitewnej Francisco Martin.
REKLAMA
Mandaty za modlitwę
W związku z organizacją różańca w maju zapłacił on trzy mandaty na łączną kwotę 3600 euro, ponieważ duża liczba uczestników modlitwy blokowała ruch na ulicy. Część z kilkuset uczestników wydarzenia weszła na jezdnię.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Hiszpanii w niedzielę 9 czerwca.
To nie pierwszy zakaz modlitwy pod kościołem w Madrycie. Kiedy pod koniec listopada Hiszpanie masowo protestowali przeciwko amnestii separatystów, wówczas towarzyszyła im. m.in. grupa katolików. Przez dwa tygodnie modlili się przed jedną ze świątyń "w intencji Hiszpanii". Władze zakazały jednak odmawiania wspólnego różańca.
- Wybory do Parlamentu Europejskiego. Skrajna prawica zyska kosztem głównego nurtu?
- Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Płomecka: von der Leyen może mieć kłopoty z uzyskaniem poparcia
PAP/kg
REKLAMA