Wybrał się na nurkowanie. Znalazł cios prehistorycznego olbrzyma
Ten wypad nad morze mieszkaniec Florydy zapamięta na długo. Podczas nurkowania w rejonie Venice Beach mężczyzna natknął się na doskonale zachowany cios mastodonta. Teraz jego znalezisko ocenią i wycenią specjaliści z Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie.
2024-06-02, 17:00
Niezwykle dobrze zachowany cios mastodonta, czyli amerykańskiej odmiany mamuta, był częściowo zakopany w piasku na głębokości około ośmiu metrów. Jego znalazca opowiadał "Daily Mail", że był zszokowany tym, że fragment prehistorycznego zwierzęcia nie złamał się przy wyciąganiu.
- Na początku zobaczyłem tylko mały kawałek wystający z dna. Dopiero kiedy zaczęliśmy odgarniać piasek, okazało się, że to cały cios - wspomina 29-letni Alex Lundberg w rozmowie z portalem.
Opowiada też, że do wyciągnięcia całości znaleziska posłużyła swoista kołyska zrobiona z ręcznika plażowego. - To absolutnie niewiarygodne - podkreślał. - Takie okazy trafiają się raz w życiu, tak mi powiedziano - powiedział w rozmowie z "Tampa Bay News".
Rzadkie znalezisko na Florydzie. Znalazca spodziewa się wysokiej ceny
Niezwykłym znaleziskiem zajmą się teraz eksperci z Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie. Mieli już oni okazję zweryfikować autentyczność ciosu. Teraz pozostaje jeszcze go wycenić.
REKLAMA
Biorąc pod uwagę, że ciosy mastodontów odkrywane w całości to niezwykle rzadka rzecz, niewykluczone, że blisko 25-kilogramowe znalezisko może być warte nawet 5000 dolarów.
Rzadkość na terenie Florydy
Mastodonty to dalecy krewni współczesnych słoni. Szacuje się, że pojawiły się na ziemi około 5,4 miliona lat temu, a wyginęły około 10 tys. lat temu.
Czytaj także:
- Egipt. Czaszka sprzed 4000 lat może nosić ślady prób leczenia raka
- Historyczne znalezisko w łowickiej katedrze. Krypty nie były otwierane od wieków
- Nestor archeologii prof. Kazimierz Michałowski patronem pasażu w centrum stolicy
Pozostałości mastodontów były znajdowane głównie w Indianie, Kolorado, Kalifornii i stanie Nowy Jork. Czyni to znalezisko z Florydy tym rzadszym i tym bardziej wartościowym.
dailymail.co.uk, wtsp.com/ mbl/wmkor
REKLAMA
REKLAMA