Czy grozi nam epidemia dengi? Plaga groźnych komarów w Europie
W Europie rośnie liczba komarów tygrysich odpowiedzialnych za gorączkę denga. Inwazyjny gatunek wykryto w 13 krajach UE, w tym we Francji, Hiszpanii i Grecji, a eksperci łączą jego odkrycie ze wzrostem gorączki denga w Europie.
2024-06-12, 10:00
W ocenie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), zmiany klimatyczne stwarzają korzystne warunki do rozprzestrzeniania się komara tygrysiego. Organizacja ostrzega, że podróże międzynarodowe jeszcze bardziej zwiększą ryzyko wystąpienia większej liczby ognisk w Europie. Jak podaje BBC, zalecono ludziom, aby usuwali stojącą wodę z ogrodów i balkonów, gdzie mogą się rozmnażać komary, a także korzystali w nocy ze środków odstraszających i moskitier.
Denga, chikungunya i wirus zika
Komar tygrysi azjatycki (aedes albopictus), uważany za najbardziej inwazyjny gatunek komara na świecie, rozprzestrzenia się obecnie w całej Europie ze swojej południowoeuropejskiej "bazy".
Według ECDC zadomowił się już w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech, na Malcie, w Portugalii, Rumunii, Słowenii i Hiszpanii. Odnotowano go także w Belgii, na Cyprze, w Czechach, Holandii i na Słowacji.
Komary tygrysie roznoszą wiele chorób, m.in gorączkę denga, chikungunya i wirus zika, które do niedawna występowały tylko w niektórych częściach Afryki, Azji i obu Ameryk.
REKLAMA
Denga zaczyna się od objawów grypopodobnych, ale może stać się poważna, a w niektórych przypadkach śmiertelna.
W ostatnich latach nasiliły się masowe zachorowania. W zeszłym roku we Francji odnotowano osiem przypadków wielokrotnych infekcji, cztery we Włoszech i dwa w Hiszpanii.
"Większość europejskich przypadków to import, co odzwierciedla międzynarodowy przepływ osób i handlu, przy czym w zeszłym roku liczba importowanych przypadków wzrosła do prawie 5 tys." - czytamy na stronie bbc.com.
Rośnie jednak także liczba zakażeń nabytych lokalnie: w 2023 r. dotkniętych tą chorobą było 130 osób, w porównaniu z 71 rok wcześniej.
REKLAMA
Świadomość ma ogromne znaczenie
- Europa już widzi, jak zmiana klimatu stwarza korzystniejsze warunki dla inwazyjnych komarów do rozprzestrzeniania się na obszary wcześniej nie dotknięte chorobą i zarażania większej liczby ludzi chorobami, takimi jak denga - powiedziała w rozmowie z BBC dyrektor ECDC Andrea Ammon.
Organizacja radzi podejmować "środki ochrony osobistej", dodając, że "wczesne wykrywanie przypadków, terminowy nadzór, dalsze badania i działania podnoszące świadomość mają ogromne znaczenie w najbardziej zagrożonych obszarach Europy".
Według Światowej Organizacji Zdrowia gorączka denga występuje w ponad 100 krajach na całym świecie, a w zeszłym roku zgłoszono ponad 6 mln przypadków i 7 tys. zgonów. Najwięcej przypadków występuje w Bangladeszu, Malezji, Tajlandii i Wietnamie.
bbc.com/DoS
REKLAMA
REKLAMA