Niezwykłe odkrycie na Syberii. Znaleziono ciało wilka sprzed 44 tysięcy lat
Zęby, futro, a nawet żołądek starożytnego wilka przetrwały 44 tysiące lat w śniegach rosyjskiej Jakucji.
2024-06-24, 15:44
Wilk sprzed 44 tys. lat, znaleziony w syberyjskiej Jakucji, zachował futro, nienaruszone zęby, kości, a nawet organy wewnętrzne. Starożytny drapieżnik został odkryty w wiecznej zmarzlinie, czyli ziemi, która pozostaje trwale zamarznięta nawet w miesiącach letnich – i może pozostawać zamarznięta przez tysiące lat.
Ciało wilka przeniesiono do Laboratorium Muzeum Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego w Jakucku, gdzie został poddany sekcji zwłok.
Najstarszy odkryty wilk w historii. Przetrwał nawet jego żołądek
Te starożytne szczątki są jednymi z najbardziej kompletnych, jakie kiedykolwiek znaleziono. Wszystko za sprawą lodu, który powstrzymuje rozkład materii organicznej.
Eksperci twierdzą, że jest to najstarszy znany wilk, który został poddany takiej autopsji. Nawet jego żołądek przetrwał tysiące lat. - Jego żołądek pozostał odizolowany, bez skażenia - powiedział dr Albert Protopopov, kierownik Działu Badań Fauny w Akademii Nauk w Jakucji.
REKLAMA
- Mamy nadzieję, że w wyniku sekcji uzyskamy natychmiastowy przekrój fauny i flory starożytnego plejstocenu. To był aktywny i duży drapieżnik, a my mamy okazję dowiedzieć się, czym się żywił. Dodatkowo jego żołądek zawiera resztki tego, co zjadła jego ofiara - mówił naukowiec.
- Obawiasz się tych zwierząt w lesie? Ekspert wskazuje na większe zagrożenie niż wilk czy niedźwiedź
- Dr Piotr Chmielewski: wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka
dn/dailymail
REKLAMA