Dr Piotr Chmielewski: wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka
- Nie jest łatwo zobaczyć wilka w naturze, pomimo tego, że jego populacja się zwiększa. Wilk jest zwierzęciem ostrożnym, które stara się unikać człowieka, takie spotkania są stosunkowo rzadkie. Dzikie zwierzęta w lesie dużo wcześniej zdają sobie sprawę z naszej obecności, niż my je dostrzegamy. Zdrowe, dzikie wilki cechują się antropofobią, lękiem przed człowiekiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Chmielewski, członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem" (Uniwersytet Warszawski).
2024-04-19, 20:15
Wilk to bohater licznych legend i ludowych opowieści. W przeszłości był demonizowany, przez co budził lęk i niepokój wśród ludzi. Historie o krwiożerczy bestiach rozpalały wyobraźnię od niepamiętnych czasów. Te przesądy sprawiły, że wilki prześladowano przez stulecia. Nie są one jednak tak groźne, jak o nich myślimy.
Dr Piotr Chmielewski podkreślał, że dziki, zdrowy wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka. - Od czasu ii wojny światowej nie było w Polsce przypadku zagryzienia człowieka przez wilka. Wszystkie nietypowe sytuacje dotyczą wilków, które są przyzwyczajone do człowieka, które straciły naturalny lęk przed człowiekiem i zbliżają się fo niego, mówimy wtedy o "wilkach zuchwałych". Może to być spowodowane dokarmianiem wilków, zostawianiem odpadków czy też, co jest nielegalne w świetle polskiego prawa, wyjmowanie wilczych szczeniąt z nor i próbą ich udomowienia - wyjaśniał ekspert.
Posłuchaj
Na początku audycji Jan Wiewiór przedstawił Eko-serwis - przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata ekologii.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: dr Piotr Chmielewski, członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem", Uniwersytet Warszawski
REKLAMA
Data emisji: 19.04.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka
REKLAMA