Dr Piotr Chmielewski: wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka

2024-04-19, 20:15

Dr Piotr Chmielewski: wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka
Wg ostatnich szacunków w Polsce żyje ok. 4 tys. wilków . Foto: P.Kawecki789 / shutterstock.com

- Nie jest łatwo zobaczyć wilka w naturze, pomimo tego, że jego populacja się zwiększa. Wilk jest zwierzęciem ostrożnym, które stara się unikać człowieka, takie spotkania są stosunkowo rzadkie. Dzikie zwierzęta w lesie dużo wcześniej zdają sobie sprawę z naszej obecności, niż my je dostrzegamy. Zdrowe, dzikie wilki cechują się antropofobią, lękiem przed człowiekiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Chmielewski, członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem" (Uniwersytet Warszawski).

Wilk to bohater licznych legend i ludowych opowieści. W przeszłości był demonizowany, przez co budził lęk i niepokój wśród ludzi. Historie o krwiożerczy bestiach rozpalały wyobraźnię od niepamiętnych czasów. Te przesądy sprawiły, że wilki prześladowano przez stulecia. Nie są one jednak tak groźne, jak o nich myślimy.

Dr Piotr Chmielewski podkreślał, że dziki, zdrowy wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka. - Od czasu ii wojny światowej nie było w Polsce przypadku zagryzienia człowieka przez wilka. Wszystkie nietypowe sytuacje dotyczą wilków, które są przyzwyczajone do człowieka, które straciły naturalny lęk przed człowiekiem i zbliżają się fo niego, mówimy wtedy o "wilkach zuchwałych". Może to być spowodowane dokarmianiem wilków, zostawianiem odpadków czy też, co jest nielegalne w świetle polskiego prawa, wyjmowanie wilczych szczeniąt z nor i próbą ich udomowienia - wyjaśniał ekspert.

Posłuchaj

Dr Piotr Chmielewski o populacji wilków w Polsce (Zmiana klimatu) 23:47
+
Dodaj do playlisty

Na początku audycji Jan Wiewiór przedstawił Eko-serwis - przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata ekologii.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Zmiana klimatu

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: dr Piotr Chmielewski, członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem", Uniwersytet Warszawski

Data emisji: 19.04.2024

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej