"Chronić Cię Trzeba" czyli jak uratować cietrzewie w Polsce
Kto z nas widział w Tatrach cietrzewia? W TPN żyje już bardzo niewielka populacja tych ptaków. Są na granicy wymarcia. Trzeba je aktywnie chronić, inaczej nie przetrwają. Temu służy akcja Tatrzańskiego Parku Narodowego "Chronić Cię Trzeba". Gościem Marty Hoppe był Michał Adamowicz, ornitolog, przyrodnik i podróżnik.
2024-04-18, 20:15
W ciągu 50 lat populacja cietrzewi w Polsce spadła z 30 tys. do 300-400 ptaków. W Tatrzańskim Parku Narodowym żyje już tylko 30-40 ptaków! Cietrzewie są bardzo płochliwe i jednocześnie bardzo przywiązane do swoich ostoi. Wiosną trwają toki cietrzewi. To bardzo ważny czas. Płoszenie cietrzewi w okresie godowym prowadzi do zaniku toków i uniemożliwia rozród. Nie pojawiają się nowe lęgi.
Kampania Tatrzańskiego Parku Narodowego nastawiona jest na edukowanie ludzi, aby uprawiali turystykę i sporty górskie odpowiedzialnie, z poszanowaniem przyrody i cietrzewi.
Michał Adamowicz wyliczał przyczyny, dla których populacja cietrzewi się zmniejsza. - Klimat kształtuje krajobraz, a ten staje się coraz mniej sprzyjający dla tego gatunku, który lubi krajobraz "surowy", mozaikę terenów otwartych i półotwartych, zagajników, wrzosów. Do tego dochodzi odwadnianie terenów podmokłych, niekorzystna gospodarka leśna. Do tego ludzie polowali na cietrzewie do 1995 r., co nie było bez wpływu na ich populację. Mamy także coraz więcej drapieżników, także gatunki obce, inwazyjne, które żywią się jajami ptaków gniazdujących na ziemi. Taki surowy klimat i mozaikowy krajobraz mamy jeszcze w niektórych miejscach w polskich górach, tam jest największa szansa przetrwania cietrzewia - mówił gość audycji.
Posłuchaj
W audycji także materiał reporterski "Polskie lasy" Jędrzeja Rosiewicza.
REKLAMA
Las daje nam nie tylko niezliczoną liczbę produktów życia codziennego, bez których nie moglibyśmy funkcjonować, ale jest też domem dla większości gatunków roślin i zwierząt występujących w Polsce. Po wojnie lasy zajmowały 20 proc. powierzchni naszego kraju. Obecnie współczynnik ten wynosi już niemal 30 proc. Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Dlaczego to ona dominuje w naszych lasach? Jakie rodzaje lasów wyróżniamy w Polsce? I czym się różni las młody od starego?
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Zmiana klimatu
REKLAMA
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Michał Adamowicz, ornitolog, przyrodnik i podróżnik
Data emisji: 18.04.2024
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
PR24/ka/wmkor
REKLAMA