Zakończenie wojny w Ukrainie coraz bliżej? Ujawniono dokumenty
Doradcy Donalda Trumpa zgłosili plan negocjacji pokojowych, mających zmierzać do zakończenia wojny, którą Rosja rozpętała w Ukrainie. Administracja Joe Bidena krytycznie odniosła się do propozycji byłego prezydenta USA.
2024-06-26, 19:17
- Nie będziemy zmuszać Ukrainy do oddania nawet kawałka terytorium, bo rozumiemy, że jeśli pozwolimy Putinowi na podbicie Ukrainy, to konsekwencje będą poważne - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
- Prezydent Joe Biden rozumie, że im silniejsza jest pozycja Ukrainy na polu walki, tym silniejsza będzie przy stole negocjacyjnym, kiedy przyjdzie na to czas. A wiecie, kto zdecyduje o tym, kiedy przyjdzie na to czas? Prezydent Zełenski i nikt inny - oświadczył Kirby podczas briefingu prasowego online.
Plan zawieszenia broni
Plan generała Keitha Kellogga i Freda Fleitza, który według autorów spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony byłego prezydenta i kandydata w listopadowych wyborach, przewiduje zawieszenie broni wzdłuż obecnych linii frontu i zmuszenie obu stron do rozpoczęcia rozmów - Ukrainy poprzez groźbę wstrzymania dalszej pomocy i Rosji poprzez groźbę zwiększenia wsparcia dla Kijowa. Plan wyklucza członkostwo Ukrainy w NATO.
Kirby stwierdził, że "w przeciwieństwie do niektórych ludzi, prezydent Biden uważa, że wszelkie decyzje o negocjacjach muszą należeć do prezydenta Zełenskiego i Ukrainy".
REKLAMA
- Nie będziemy zmuszać Ukrainy do oddania nawet kawałka swojego terytorium, bo rozumiemy, że jeśli Putinowi pozwoliłoby się na podbój Ukrainy i podporządkowanie sobie jej narodu, konsekwencje byłyby poważne. On i dyktatorzy na całym świecie zostaliby ośmieleni i uważamy, że świat stałby się znacznie bardziej niebezpiecznym miejscem - dodał.
Gratulacje dla Ruttego
Przedstawiciel Białego Domu przekazał też gratulacje dla odchodzącego premiera Holandii Marka Ruttego w związku z jego wyborem na sekretarza generalnego NATO.
- Prezydent Biden mocno wierzy, że Mark Rutte będzie doskonałym sekretarzem generalnym, i jest mu wdzięczny za gotowość do służby w tej roli - powiedział Kirby, zwracając uwagę, że prezydent dobrze ocenia dotychczasową współpracę z szefem holenderskiego rządu w sprawie wspierania Ukrainy, ochrony zaawansowanych technologii i wzmacniania sojuszu transatlantyckiego.
- Nagła decyzja USA w sprawie pocisków dla Ukrainy. Stracą inne kraje
- Będą opóźnienia w dostawie Patriotów? USA planują przekierować je na Ukrainę
- Hybrydowe "akty wrogości" Rosji. Szef NATO: współpracujemy z Polską
PAP/egz/wmkor
REKLAMA