Wyparowało największe słone jezioro w Serbii. "Zniknęło nawet błoto"
W związku z ponadprzeciętni wysokimi temperaturami w Serbii zniknęło słone jezioro Rusanda. Przez wieki jego woda i błoto były używane do celów leczniczych. To pierwsza taka sytuacja w dziejach akwenu.
2024-07-17, 19:39
- Mierzymy się z ekstremalnym zjawiskiem pogodowym: falą upałów charakteryzującą się wyjątkową długością i intensywnością - mówił w rozmowie z agencją Reutera Vladimir Dziurdziević, meteorolog z Belgradu.
Władze Serbii od przeszło tygodnia władze apelują do mieszkańców, by, w związku z wysokimi temperaturami, zachowali ostrożność i starali się przebywać w domach. W części państw bałkańskich obowiązują czerwone alerty pogodowe, a Macedonia Północna zmaga się z kilkunastoma pożarami lasów.
"Zniknęło nawet błoto"
Katastrofalnym skutkiem długotrwałych upałów jest właśnie wyschnięcie jeziora Rusanda na północy Serbii, największego w kraju słonego jeziora. Jego zasolenie, wynoszące 60 proc., przekraczało to występujące w morzach. Błoto z Rusandy wykorzystywano do celów medycznych od XIX wieku, w tym do leczenia zapalenia mięśni, reumatyzmu i urazów, zwłaszcza po wypadkach samochodowych.
REKLAMA
- Najpierw jezioro zmieniło się w mokradła, potem zniknęło nawet błoto - powiedział 72-letni Sava, mieszkający w pobliżu jeziora. Zamieszczane w sieci zdjęcia pokazują wyschnięte dno jeziora i utrzymujące się sporadycznie kałuże - resztki słonej wody zbiornika.
Potworne upały w Grecji, słupki pokażą nawet 43 stopnie. Zamknięto Akropol
Pożary na Bałkanach. Na pomoc ruszyli funkcjonariusze z Polski
REKLAMA
PAP/Reuters/WR/wmkor
REKLAMA