Kod Alpha Scramble. Rosyjska prowokacja nad Bałtykiem, poderwano myśliwce NATO

Alarm o kodzie Alpha Scramble poderwał niemieckie i szwedzkie samoloty na spotkanie dwóm rosyjskim myśliwcom Su-30. O kolejnym incydencie informuje Luftwaffe, która bierze udział w misji Baltic Air Policing nad Bałtykiem. Alpha to jeden z dwóch głównych alarmów dla sił lotniczych NATO - oznacza, że załoga ma 15 minut na wzbicie się w powietrze.

2024-08-03, 20:47

Kod Alpha Scramble. Rosyjska prowokacja nad Bałtykiem, poderwano myśliwce NATO
Na zdjęciu: rosyjski Su-30 podczas pokazu w czasie targów MAKS-21 nad lotniskiem Żukowski pod Moskwą. Foto: Shutterstock.com/aarrows

Piloci Su-30 nie chcieli współpracować, ale nie okazywali agresji - przekazały siły powietrzne Niemiec, Luftwaffe na platformie X.

Dwa niemieckie samoloty Eurofighter wykryły dwa rosyjskie myśliwce Su-30 lecące nad wodami międzynarodowymi.

Piloci niemieccy i szwedzcy otrzymali alarm o kodzie Alpha Scramble. 

REKLAMA

Czym jest kod Alpha Scramble?

Alpha Scramble to znak, że piloci mają 15 minut na wzbicie się w powietrze i reakcję. To jeden z dwóch głównych typów alarmów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obowiązuje na przykład wówczas, gdy samolot przekracza granicę bez planu lotu i włączonego transpondera, albo gdy na przykład w stronę granic zmierza pocisk.

Drugi typ alamu, Tango Scramble, jest szkoleniowy.

Misja nad Bałtykiem

Jak podaje NATO na swojej stronie internetowej, w misji Baltic Air Policing radary sojusznicze wychwytują podejrzany samolot i zgłaszają ten fakt do jednego z dwóch Centrów Połączonych Operacji Powietrznych NATO w Uedem w Niemczech i w Hiszpanii w Torrejón. Tam zapadają decyzje, co robić dalej.

REKLAMA

Jak podawał w maju Reuters, według danych NATO, w pierwszym kwartale 2024 r. liczba prób przechwycenia rosyjskich samolotów nad Morzem Bałtyckim wzrosła o 20-25 procent.

Misja Baltic Air Policing polega na monitorowaniu przestrzeni nad Morzem Bałtyckim przez państwa NATO. Podczas każdej ze zmian kilka państwa użyczają swoich samolotów oraz załóg wedle wcześniej ustalonego grafiku i następnie wymieniają się one na dyżurach. Misję rozpoczęto po wstąpieniu Litwy, Łotwy i Estonii do NATO w 2004 roku.

Zobacz także:

Newseek/NATO/Twitter/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej