Joe Biden potwierdza uwolnienie Amerykanów przez Rosję. Dziękuje Polsce
Biały Dom podziękował m.in. Polsce za zaangażowanie w wymianę więźniów. Akcja została przeprowadzona między Zachodem a Rosją, przy udziale Turcji. Prezydent USA Joe Biden potwierdził cztery nazwiska uwolnionych więźniów, przetrzymywanych wcześniej w Rosji. To dziennikarz Evan Gershkovich, były żołnierz Paul Whelan, rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza i dziennikarka Alsu Kurmaszewa.
2024-08-01, 18:31
"Dziś troje amerykańskich obywateli i jeden posiadacz amerykańskiej zielonej karty, którzy byli niesłusznie więzieni przez Rosję, w końcu wraca do domu: Paul Whelan, Evan Gershkovich, Alsu Kurmaszewa i Władimir Kara-Murza" - przekazał w oświadczeniu Joe Biden. "Wolność zapewniło im porozumienie, które było wyczynem dyplomacji" - dodał.
"Łącznie wynegocjowaliśmy uwolnienie 16 osób z Rosji, w tym pięciorga Niemców i siedmiorga obywateli Rosji, którzy byli więźniami politycznymi w ich własnym kraju. Niektórzy z nich byli niesprawiedliwie przetrzymywani przez lata. Wszyscy doświadczyli niewyobrażalnego cierpienia i niepewności. Dziś ich agonia dobiegła końca" - czytamy w oświadczeniu amerykańskiego prezydenta.
Podziękowania także dla Polski
Joe Biden podziękował krajom zaangażowanym w wymianę więźniów, w tym Polsce. "Jestem wdzięczny naszym sojusznikom, którzy wspierali nas podczas tych trudnych i złożonych negocjacji, które przyniosły ten rezultat – w tym: Niemcom, Polsce, Słowenii, Norwegii i Turcji. To silny przykład na to, jak ważne jest posiadanie na świecie przyjaciół, którym można ufać i na których można polegać. Dzięki naszym sojuszom Amerykanie są bezpieczniejsi" - dodał amerykański prezydent.
REKLAMA
Wymiana największa od zimnej wojny
Wymiana więźniów była jedną z największych między Rosją a Zachodem w historii, największą od czasu zimnej wojny. W wymianie 26 osób z zakładów karnych z siedmiu różnych krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Rosji, pośredniczyła Turcja.
- "Niemożliwe okazało się możliwe". F-16 w Ukrainie
- Zamieszki po ataku nożownika. Atak na meczet, podpalono radiowóz
Na liście osób zwolnionych z polskiego więzienia jest hiszpański dziennikarz rosyjskiego pochodzenia Pablo Gonzalez (Pawieł Rubcow), który został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa w lutym 2022 roku. Informacji nie potwierdziło polskie MSZ z uwagi na nadaną tej sprawie klauzulę najwyższej tajności.
Nazwisko więźnia potwierdził jednak w komunikacie Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. "W oparciu o bliskie więzi polsko-amerykańskie, sojuszniczą współpracę i wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa, a także tożsame rozumienie wartości demokratycznych, władze Rzeczpospolitej Polskiej - Prezydent, Premier i Rząd - zaakceptowały prośbę władz USA, aby z przestrzeganiem przypisów polskiego prawa, włączyć do wymiany osób więzionych w Rosji i Białorusi oraz państwach NATO aresztowanego w Polsce w 2022 roku Pawła Rubcowa, oficera GRU, realizującego zadania wywiadowcze na terenie Europy i oczekującego na proces karny" - czytamy w komunikacie rzecznika.
REKLAMA
IAR/X/łp
REKLAMA