Odbudowa po powodzi. KE proponuje zmianę przepisów
Komisja Europejska zaproponowała zmianę przepisów, by ułatwić i przyspieszyć wypłatę unijnych funduszy na usuwanie skutków powodzi m.in. w Polsce. To realizacja zapowiedzi przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen podczas wizyty we Wrocławiu przed miesiącem.
Beata Płomecka
2024-10-21, 17:55
Bruksela zamierza przekierować około 18 miliardów euro z funduszy spójności na tereny dotknięte kataklizmem w Polsce, Rumunii, Austrii, Czechach, Portugalii, na Węgrzech i na Słowacji. Władze w Warszawie mówią o 5 miliardach euro dla Polski.
Zaliczka, czyli ulga dla budżetu
Bruksela oferuje zaliczkę, czyli natychmiastową wypłatę w wysokości 30 proc. od zsumowanej puli przeprogramowanych i poprzesuwanych funduszy na najpilniejsze inwestycje popowodziowe w każdym państwie.
Jeśli Polska rzeczywiście oszacuje programy na pięć miliardów euro, wówczas od razu otrzyma od tej sumy 30 proc. zaliczki. To duża ulga dla budżetu krajowego, bo - zgodnie z unijnymi regułami - najpierw trzeba inwestycje zakończyć, przesłać faktury do Komisji i potem ubiegać się o zwrot pieniędzy z unijnego budżetu.
Inwestycje finansowane z budżetu UE
Dodatkowo inwestycje popowodziowe będą sfinansowane w 100 proc. z europejskiej kasy. Zniesiony zostanie wymóg krajowego dofinansowania.
REKLAMA
Zobacz też:
Komisja zaproponowała też zmiany w unijnym programie na rozwój obszarów wiejskich. To oznacza większą elastyczność w wypłatach pieniędzy rolnikom. Projekty w ramach tego programu również będą w 100 proc. finansowane z unijnego budżetu.
Ścieżka legislacyjna. Nadzieje rządu Tuska
Teraz propozycja Komisji zostanie przesłana państwom członkowskim i Parlamentowi Europejskiemu. Przedstawiciele polskiego rządu liczą na szybką ścieżkę legislacyjną, by przepisy zostały uzgodnione jeszcze w tym roku.
- Ekspertyzy i osuszanie budynków po powodzi
- Powódź na północy Włoch. Najgorzej jest w Bolonii i okolicach
- Powodzie w Europie. UE wesprze poszkodowanych
IAR/Beata Płomecka/łl
REKLAMA
REKLAMA