Manewry "rosyjskiego NATO" przy granicy z Polską. Mińsk podał termin

W przyszłym roku na Białorusi odbędą się ćwiczenia wojskowe państw prorosyjskiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) - podał Reuters, powołując się białoruski resort obrony.

2024-10-31, 07:09

Manewry "rosyjskiego NATO" przy granicy z Polską. Mińsk podał termin
Manewry "rosyjskiego NATO" blisko polskiej granicy. Mińsk podał termin. Foto: Shutterstock/Maksim Safaniuk

Manewry odbędą się we wrześniu. Minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin przekazał, że obejmą one różne ćwiczenia, m.in. te o kryptonimach "Interakcja-2025", "Poszukiwanie-2025", "Eszelon-2025".

Oprócz Białorusi, członkami postsowieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - nazywanej przez niektórych komentatorów "rosyjskim NATO" - są Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenia. W ćwiczeniach raczej nie wezmą udział ormiańscy żołnierze. We wrześniu Armenia zawiesiła członkostwo w OUBZ. Nie jest też wykluczone, że całkiem z niej wystąpi - taki zamiar zapowiadał bowiem w czerwcu premier Nikol Paszynian.

Nie podano, ilu żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach.

Rosja i Białoruś zorganizują ćwiczenia Zapad-2025

Przed tygodniem w Mińsku doszło do spotkania Wiktora Chrenina z rosyjskim ministrem obrony Andrijem Biełousowem.

REKLAMA

- Podczas posiedzenia podjęto ważne decyzje dotyczące dalszego doskonalenia organizacji wojskowej i zwiększania zdolności obronnych związku Rosji i Białorusi. Zatwierdziliśmy plan prac na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Państwa Związkowego na lata 2025–2027 - powiedział Biełousow, cytowany przez portal defence24.pl.

Zobacz też

Ponadto Moskwa i Mińsk zapowiedziały na przyszły rok organizację wspólnych manewrów Zapad-2025- Zamierzamy utrzymać wysoką intensywność szkolenia bojowego. Jej kulminacją w 2025 r. będą wspólne ćwiczenia strategiczne "Zachód". Podstawa planu rozwoju zadań wojsk uwzględnia współczesne zagrożenia dla Rosji i Białorusi. A także - obecna sytuacja. W tym w strefie specjalnej operacji wojskowej - mówił Biełousow, cytowany przez portal.

Defence24.pl przypomina, że ćwiczenia te organizowane są w cyklu czteroletnim, z kolei poprzednia ich edycja (Zapad-2021) "były jednym z elementów przygotowań do rosyjskiej agresji [na Ukrainę], którą przeprowadzono kilka miesięcy później".

Czytaj również:

łl/PAP, defence24.pl, polskieradio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej