Przesiedlenia w Gazie. "To zbrodnie przeciwko ludzkości"

Takie wnioski płyną z nowego raportu organizacji Human Rights Watch (HRW), zajmującej się prawami człowieka. Chodzi o przymusowe przesiedlenia w Strefie Gazy w czasie toczącego się tam od ponad roku konfliktu.

2024-11-14, 11:01

Przesiedlenia w Gazie. "To zbrodnie przeciwko ludzkości"
Strefa Gazy, 13 listopada 2024 r.Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Autorzy raportu dowodzą, że przesiedlenia cywilów często nie mają racjonalnego powodu. Nie tylko nie zapewniają im bezpieczeństwa, ale wręcz wyrządzają szkody - argumentują.

W raporcie, w którym przeanalizowano 90 proc. przesiedleń mieszkańców Gazy, które dotknęły ok. 2 milionów Palestyńczyków - Izrael jest też oskarżany o rozbiórki domów i infrastruktury cywilnej.

Dotyczy to również stref buforowych i korytarzy bezpieczeństwa. Jak podaje Nadia Hardman z Human Rights Watch, rząd Izraela zabija Palestyńczyków w pobliżu tras ewakuacji, bombarduje tzw. bezpieczne strefy i odcina dostawy żywności.

"Palestyńczycy nie mają czasu na ucieczkę"

Przedstawiciele organizacji rozmawiali z 39 osobami, które zostały przesiedlone. Przeanalizował system ewakuacji wprowadzony przez władze Izraela, w tym obrazy satelitarne oraz zdjęcia i materiały wideo.

REKLAMA

HRW zaznacza, że nakazy ewakuacji często wydawane są za późno, przez co Palestyńczycy nie mają czasu na ucieczkę. Nie uwzględniają też potrzeb osób z niepełnosprawnościami i tych, którzy nie są w stanie opuścić miejsca zamieszkania sami.

Apel o śledztwo MTK i sankcje dla Izraela

Organizacja przekonuje, że w sprawę powinien się włączyć Międzynarodowy Trybunał Karny, by sprawdzić, czy przymusowe przesiedlenia i odebranie możliwości powrotu wypełnia znamiona przeciwko ludzkości.

Zobacz też:

HRW opowiada się za sankcjami wobec Izraela, w tym rewizją bilateralnych umów z tym krajem i wywieranie na niego nacisku, by stosował prawo międzynarodowe chroniące cywilów.

"Zbrodnie przeciwko ludzkości"

Autorzy raport domagają się, by wszystkie kraje, w tym USA i Niemcy, wstrzymały też przekazywanie broni i innego wsparcia wojskowego Izraelowi. - Niezrobienie tego może być uznane za współudział w zbrodniach wojennych, zbrodniach przeciwko ludzkości i innych poważnych naruszeniach praw człowieka - piszą autorzy.

REKLAMA

Czytaj również:

Izrael na razie nie odniósł się do raportu Human Rights Watch.

łl/Polskie Radio

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej