Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji
Sprawdź, co działo się w nocy z wtorku na środę (10/11 grudnia) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.
2024-12-11, 06:30
Próba samobójcza aresztowanego koreańskiego ministra
Były minister obrony Kim Jong Hjun próbował odebrać sobie życie w areszcie śledczym. Trafił tam za zaangażowanie w działania, które skutkowały ogłoszeniem stanu wojennego przez prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola. Obecnie przetrzymywany jest w celi ochronnej, a jego stan zdrowia jest stabilny - podała agencja Yonhap. Kim przebywał w areszcie od niedzieli. Sąd w Seulu wydał we wtorek wieczorem nakaz aresztowania ministra pod zarzutem "istotnego" zaangażowania w zamachu stanu w związku z jego rolą w ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie 3 grudnia stanu wojennego.
Nowy tymczasowy premier Syrii obiecuje stabilność kraju
Mohamed al-Baszir, który we wtorek został tymczasowym premierem Syrii oświadczył, że jego naród jest wyczerpany 13-letnią wojną domową i obiecał przywrócenie stabilności oraz pokoju. - Nadszedł czas, aby ci ludzie mogli cieszyć się stabilnością i pokojem, aby otoczono ich opieką i aby wiedzieli, że ich rząd jest po to, aby zapewnić im to, czego potrzebują – oświadczył al-Baszir, w wywiadzie dla katarskiego kanału Al-Dżazira. Podkreślił, że został mianowany szefem rządu, który "zapewni zarządzanie sprawami bieżącymi do marca 2025 r., oczekując na rozwiązanie kwestii konstytucyjnych". Al-Bashir do tej pory przewodził rządowi odrodzenia narodowego, utworzonemu przez rebeliantów z grupy islamistycznej Hajat Tahrir al-Szam w mieście Idlib w północno-zachodniej Syrii, które przez lata było ich twierdzą.
Macedonia: tysiące uczestników protestu przeciw zanieczyszczeniu powietrza
Tysiące osób przemaszerowało ulicami stolicy Macedonii Północnej, Skopje, w proteście przeciwko zanieczyszczeniu powietrza. Demonstranci zebrali się przed ministerstwem środowiska, skąd ruszyli pod siedzibę rządu. Problem, doprowadza w kraju do nawet 5 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, co stanowi niemal 18 proc. wszystkich zgonów w Macedonii Płn. - podkreślają organizatorzy demonstracji. Dodają, że szczególnie niepokojący jest fakt, że jeden na dziewięć zgonów dzieci poniżej pierwszego roku życia jest spowodowany zanieczyszczeniem powietrza. Poziom zanieczyszczenia często wzrasta zimą, ponieważ wiele gospodarstw domowych nie stać na centralne ogrzewanie i palą drewno, stare opony, plastik oraz inne odpady, uwalniając toksyczną mieszankę szkodliwych substancji.
REKLAMA
Chiny wstrzymują część importu mięs z Polski
Generalna administracja celna Chin ogłosiła w środę wprowadzenie zakazu importu przeżuwaczy i produktów pochodzenia odzwierzęcego z Polski i Chorwacji. Decyzja ta ma związek ze zgłoszeniem do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) wystąpienia ognisk choroby niebieskiego języka w tych krajach. W Chorwacji zgłoszono ogniska choroby w trzech żupaniach na trenie kraju, w Polsce początkowo jedno w województwie dolnośląskim. Pierwsze ognisko tej choroby stwierdzono w naszym kraju 22 listopada br. w gospodarstwie utrzymującym bydło mięsne w powiecie wołowskim. Choroba została następnie potwierdzona na początku grudnia w gospodarstwie utrzymującym bydło mleczne w powiecie pyrzyckim, w województwie zachodniopomorskim. Na zakażenie wrażliwe są przeżuwacze (bydło, owce), zarówno domowe jak i dzikie, choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Niemcy tworzą mapę i indeks nazistowskich zbrodni
80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się ponad 25 tys. udokumentowanych zbrodni w 8 tys. miejsc. Aplikacja ma być dostępna od lutego, poinformował szef projektu Wolfgang Hauck.
Źródło: PAP
REKLAMA