Polski rząd "wścieka się" na USA? Chodzi o blokadę chipów AI
Polski rząd jest "wściekły" z powodu decyzji Waszyngtonu o ograniczeniu eksportu chipów sztucznej inteligencji z USA - takie treści można przeczytać we wtorek w brukselskim oddziale portalu "Politico". Blokada wprowadzona przez administrację Joe Bidena może negatywnie wpłynąć na ambicje Warszawy dot. rozwoju sztucznej inteligencji - dodano.
2025-01-21, 15:21
Polski rząd "wściekły" na decyzję USA. "Niezrozumiała"
"Politico" we wtorek napisał, że Polska jest krajem, który wydaje największy procent swojego PKB na obronność w NATO i priorytetowo traktuje stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Dlatego też było "szokiem", gdy Polska stała się w zeszłym tygodniu "ofiarą" decyzji administracji ustępującego prezydenta USA o ograniczeniu eksportu chipów AI - czytamy w "Politico".
Według brukselskiego oddziału "Politico", polscy ministrowie ostro krytykują decyzję Bidena i twierdzą, że może ona podważyć rozwój sektora technologicznego w sferze obronności. Serwis cytuje ministra rozwoju gospodarczego i technologii Krzysztofa Paszyka, który uznał blokadę układów scalonych AI za "niezrozumiałą".
"Europejscy sojusznicy ubocznymi ofiarami"
"Spór ujawnia, jak łatwo europejscy sojusznicy mogą stać się ubocznymi ofiarami wysiłków USA, które mają na celu powstrzymanie chińskich postępów technologicznych. Prezydenci Joe Biden i Donald Trump nasilili wysiłki mające na celu ograniczenie dostępu Chin do produktów high-tech, czasami ze szkodą dla europejskich firm" - napisał portal.
REKLAMA
W publikacji podkreślono, że Polska stawia teraz na dobre relacje z USA, aby odwrócić ten ruch, i oczekuje działań ze strony Komisji Europejskiej.
Kto może kupować chipy AI bez ograniczeń? Polska nie jest w tej grupie
W ubiegły poniedziałek USA ogłosiły, że tylko 18 krajów sojuszniczych, w tym dziesięć państw Unii Europejskiej, może nadal kupować układy scalone AI bez ograniczeń. Europa w dużym stopniu polega w tym zakresie na firmach z siedzibą w USA, jak wiodący na świecie projektant układów scalonych Nvidia. Polska nie należy do tej grupy i dlatego, jeśli chodzi o zakupy chipów AI, obowiązują ją ograniczenia ilościowe.
Źródło: Polskie Radio/hjzrmb/kor
REKLAMA