Wichura Eowyn, a potem huragan. Żywioł szaleje w Irlandii

Jedna osoba zginęła w wyniku szalejącej wcześniej wichury Eowyn - poinformowała irlandzka policja. Choć sytuacja pogodowa się poprawiła, to skutki żywiołu są bardzo poważne. 

2025-01-24, 20:33

Wichura Eowyn, a potem huragan. Żywioł szaleje w Irlandii
Stabilizuje się sytuacja pogodowa na Wyspach Brytyjskich. Wichura Eowyn wyrządziła potężne szkody. Foto: Associated Press/East News/Jon Super

Wichura zdemolowała Irlandię i Irlandię Północną

Obecnie służby usuwają zniszczenia, jakie wystąpiły wskutek potężnych wiatrów. Jeszcze rano w Raphoe w hrabstwie Donegal drzewo spadło na samochód. W Irlandii oraz Irlandii Północnej nie obowiązuje już czerwony alarm. Obowiązują jednak pomarańczowe ostrzeżenia, które późniejszym wieczorem zostaną zmienione na żółte. 

W obu krajach ponad milion gospodarstw domowych ma problemy z dostawami prądu. Miejscami nie ma również wody. Na drogach leżą powalone drzewa. Transport kolejowy został częściowo przywrócony, ale spora część połączeń nadal nie funkcjonuje.

Posłuchaj

Irlandia. Jedna osoba nie żyje w wyniku wichury, służby usuwają szkody (Polskie Radio/Adam Dąbrowski) 0:36
+
Dodaj do playlisty

Poprawia się sytuacja na lotniskach, ale i w Dublinie, i w Belfaście nadal należy się liczyć z opóźnieniami albo anulowanymi połączeniami.

Z kolei rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski ostrzega, że nad Irlandię nadciąga kolejny huragan. - Będzie wędrował w kierunku zachodniej Irlandii. To jest tzw. wtórny niż - przekazał.

REKLAMA

Posłuchaj

Grzegorz Walijewski (IMGW): nad Irlandię nadciąga kolejny huragan (Polskie Radio) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Sytuacja się poprawia

Ustabilizowała się sytuacja pogodowa w Szkocji. Pociągi w kraju nie będą kursować aż do soboty. Około 100 tys. gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu. Niektóre drogi i mosty pozostają nieprzejezdne. 

Większość mieszkańców Glasgow posłuchało ostrzeżeń i zostało w domach w czasie obowiązywania czerwonego alarmu. Turystka Zoe mówiła, że ruchliwe zwykle ulice teraz przywodzą jej na myśl apokaliptyczne obrazy. - Nie ma właściwie nikogo. Są za to poprzewracane barierki i kosze na śmieci. Widziałem zniszczoną ławkę - relacjonowała. 

Anglia nie doświadczyła tak mocnego uderzenia żywiołu. Walia również nie odnotowała tak poważnych problemów, choć wichura spowodowała przerwy w dostawach prądu. Dotyczyły one przede wszystkim północnej części kraju. Przez pewien czas ok. 2 tys. osób musiało sobie radzić bez dostaw.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/egz


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej