Nadciąga Éowyn i żądło huraganu. Takiej wichury jeszcze nie było
Nad Irlandię i Wielką Brytanię naciera Éowyn. Meteorolodzy mówią o największym cyklonie od pokoleń. Wiatr osiąga prędkość blisko 200 km/h, w Irlandii padł już nowy rekord w historii pomiarów, a podmuchy wciąż przybierają na sile. Zniszczenia i paraliż są nieuniknione. Miliony ludzi dostały zalecenia, by nie wychodzić z domów.
2025-01-24, 09:59
Sztorm Éowyn uderzył w Wielką Brytanię
Éowyn według synoptyków zapowiadał się na najsilniejszy niż od dekad. Już pierwsze dane pokazały, że nie były to prognozy na wyrost.
W piątek rano na zachodzie Irlandii w Mace Head wichura osiągnęła w szczytowym momencie prędkość 183 km/h. Tak silnego wiatru nie odnotowano w Irlandii nigdy wcześniej. W 1961 roku huragan Debby przyniósł wiatr o prędkości 182 km/h. Życie straciło wówczas kilkanaście osób.
Żądło huraganu nadchodzi. Służby ostrzegają mieszkańców
Na czele niżu uformowało się tzw. żądło huraganu (sting jet), które odpowiada za tak silne podmuchy. Irlandzka służba meteorologiczna Met Eireann wydała ostrzeżenia najwyższego stopnia dla całego kraju. Pozamykane są szkoły i uczelnie, także sklepy.
REKLAMA
Czytaj także:
- 1310 km/h. Samolot osiągnął niebotyczną prędkość. Wszystko przez prąd strumieniowy
- Pogodowy chaos w USA. Zimowa burza sunie na południe
- Tragedia mieszkańców Majotty. "Jakby spadła bomba atomowa. Wszystko zrównane z ziemią"
Éowyn paraliżuje też transport. Odwołane są przeprawy promowe, przygotować się trzeba na chaos na lotniskach. Pozamykane mają być nawet niektóre mosty. Szkocki przewoźnik odwołał wszystkie połączenia. Również w Irlandii Północnej zawieszono połączenia autobusowe i kolejowe. Kolejne regiony tracą dostęp do energii elektrycznej.
Posłuchaj
Już bez prądu dzień zaczęli mieszkańcy Killaloe w Londonderry. Jeszcze przed południem energii elektrycznej zostało pozbawionych 700 tys. domów. Zaleca się, by mieć naładowany telefon na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnej.
REKLAMA
Problemy i zakłócenia dotyczą też sieci telefonicznych i internetowych.
Apogeum wichury ma nadejść około godz. 12-14, a prognozy wskazują, że wichura zacznie słabnąć dopiero pod wieczór.
Po uderzeniu w Irlandię w piątkowy poranek Éowyn będzie się przemieszczać w kierunku Szkocji i Szetlandów. Najmniej dotknięta zostanie Anglia, w której prognozowane są porywy wiatru dochodzące do 120 km/godz. Silniejszy wiatr spodziewany jest w Szkocji i Walii.
O tej porze roku wiatr często daje się we znaki mieszkańcom Wysp Brytyjskich. W ostatnich latach były to między innymi orkany i wichury: Darragh, Bert, Ashley, Isha, Jocelyn, Henk, Gerrit, Dudley, Malik i Eunice.
REKLAMA
Źródła: BBC/MetEireann/Leeds Live/fc/kor
REKLAMA