Śmiertelny nalot Izraela na szkołę. Armia twierdzi, że to "centrum dowodzenia" Hamasu
Co najmniej 27 osób zginęło, a 70 zostało rannych w izraelskim nalocie na budynek szkoły w Gazie, wykorzystywany jako schronisko dla uchodźców - podał resort zdrowia Strefy Gazy. Armia Izraela poinformowała, że zaatakowała centrum dowodzenia Hamasu.
2025-04-03, 22:10
Izrael zaatakował szkołę w Gazie
W szkołę uderzyły co najmniej trzy rakiety. Wśród ofiar ataku są kobiety i dzieci - podała agencja Reutera za lokalnymi źródłami medycznymi. Z kolei izraelskie siły zbrojne poinformowały o ataku na "centrum dowodzenia". "Kluczowi" bojownicy Hamasu mieli tam planować i nadzorować ataki na Izrael i jego wojska. Dodano, że armia podjęła kroki w celu zminimalizowania strat wśród cywilów.
Wcześniej w czwartek ministerstwo zdrowia Strefy Gazy podało w codziennym komunikacie, że w ciągu ostatniej doby w izraelskich atakach zginęło 97 osób. Łączna liczba Palestyńczyków zabitych od czasu wznowienia izraelskiej ofensywy 18 marca wynosi 1163, a od wybuchu wojny jesienią 2023 r. - ponad 55,5 tys.
Izrael tworzy "pas bezpieczeństwa"
Wojska izraelskie wkroczyły w czwartek do ruin położonego na południu miasta Rafah, tworząc tam "strefę bezpieczeństwa", z której uciekają setki tysięcy mieszkańców - poinformował Reuters, dodając, że to jedno z największych wysiedleń cywilów w czasie trwającej blisko półtora roku wojny. W środę wieczorem premier Izraela, Benjamin Netanjahu, ogłosił, że armia tworzy nowy pas bezpieczeństwa, nazywając go korytarzem Morag i opisując jako "drugi Korytarz Filadelfijski" - teren wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem.
Armia izraelska już wcześniej ponownie zajęła korytarz Necarim, który biegnie od granicy z Izraelem do Morza Śródziemnego, dzieląc Strefę Gazy na część północną i południową. Według mediów korytarz Morag prawdopodobnie także przedzieli Strefę Gazy, oddzielając od siebie położone na południu miasta Rafah i Chan Junus. Również w środę minister obrony Israel Kac zapowiedział, że Izrael zajmie duże tereny Strefy Gazy i "włączy je do strefy bezpieczeństwa", co jest interpretowane jako poszerzenie zajmowanej przez wojsko strefy buforowej, biegnącej wzdłuż wszystkich granic palestyńskiego terytorium.
Koszmar w Strefie Gazy
Siły Izraela wznowiły ataki na Strefę Gazy 18 marca. Jak zaznaczono, celem nowej ofensywy są bojownicy i infrastruktura terrorystycznego Hamasu, a kampania jest reakcją na odrzucanie przez tę organizację kolejnych propozycji przedłużenia rozejmu, zawartego w styczniu. Hamas podkreśla, że jest gotowy na rozejm, ale musi się on wiązać z gwarancją zakończenia wojny, jak przewidywało pierwotne porozumienie.
Według mediów obecnie Izrael żąda, by Hamas - w zamian za przedłużenie rozejmu - wypuścił 11 zakładników. Hamas godzi się na uwolnienie piątki porwanych. Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim około 1200 osób, a 251 porwano. Izraelska armia uważa, że w niewoli pozostaje 24 żywych zakładników i ciała 35 porwanych.
REKLAMA
- Nowe ataki Izraela na Liban. Celem był dowódca Hezbollahu
- Koniec rozejmu na Bliskim Wschodzie? Izrael bombarduje Bejrut
- Izrael idzie o krok dalej. Rozszerza natarcie w Strefie Gazy
Źródło: PAP/egz
REKLAMA