Lawa eksplodowała na wysokość 200 metrów. Niebezpieczne widowisko

Spektakularne fontanny lawy sięgające wysokością nawet 215 metrów towarzyszą nowej erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach. O możliwych niebezpiecznych skutkach aktywności wulkanu informuje Amerykańska Służba Geologiczna (USGS).

Przemysław Goławski

Przemysław Goławski

2025-04-04, 15:38

Lawa eksplodowała na wysokość 200 metrów. Niebezpieczne widowisko
Erupcja wulkanu Kilauea. Foto: USGS/D. Downs

Słup lawy na 215 metrów. Służby geologiczne zarejestrowały wideo

Kilauea to wulkan tarczowy, którego erupcje charakteryzują się wypływem płynnej lawy. Nie jest wulkanem wygasłym, a ciągle aktywnym i jego ostatnia faza erupcji rozpoczęła się w grudniu 2024 roku. Od tego czasu zaobserwowano kolejne epizody fontann lawy, które przeplatały się z okresami względnego spokoju. Wszystkie te zjawiska miały miejsce w obrębie krateru Halemaʻumaʻu, co zmniejsza bezpośrednie zagrożenie dla okolicznych mieszkańców, ale służby apelują o ostrożność. Gwałtowną erupcję lawy i jej fontannę zaobserwowano 1 kwietnia w południowym otworze wulkanu Kilauea. Następnego dnia wzrosła do ponad 70 metrów wysokości. O 10:50 czasu lokalnego przekroczyła 215 metrów. Niskie fontanny i przelewy lawy nadal trwają z północnego otworu wulkanu.

Zagrożenia związane z emisją gazów wulkanicznych

Najnowsze erupcje wulkanu, obserwowane od początku kwietnia to już 16 epizod erupcji Kilauea. Obserwacje aktywności wulkanu prowadzi Hawaiian Volcano Observatory, będące częścią Amerykańskiej Służby Geologicznej. W komunikacie USGS przekazano, że obecne zagrożenia obejmują emisję gazów wulkanicznych oraz unoszone przez wiatr drobiny szkła wulkanicznego (tzw. włosy Pele) i tefry (wulkaniczne materiały skalne), które wpływają na teren Parku Narodowego Wulkanów na Hawajach oraz pobliskie miejscowości.

Emisje gazów wulkanicznych, obejmują m.in. dwutlenek siarki i mogą tworzyć toksyczny smog wulkaniczny. Drobiny szkła wulkanicznego również stanowią zagrożenie (gdy są unoszone przez wiatr). Te zjawiska wpływają nie tylko na zdrowie ludzi, ale także na lokalną faunę i florę.

1000 ton dwutlenku siarki na dobę. USGS ostrzega

REKLAMA

Jak ostrzega USGS "emisja gazów wulkanicznych pozostaje na podwyższonym poziomie, choć zmniejszyła się w stosunku do wartości obserwowanych podczas fontann lawy". W czasie wcześniejszych przerw w aktywności emisja SO2 wynosiła około 1000 ton na dobę. Dodano, że pióropusz gazów kierowany jest na północ, tak jak w poprzednich dniach.

Naukowcy z USGS monitorują wulkan Kilauea za pomocą zaawansowanych technologii, takich jak tiltometry, które mierzą zmiany w nachyleniu terenu, oraz sejsmografy rejestrujące wstrząsy. Dzięki tym narzędziom udało się zaobserwować, że po zakończeniu ostatniego epizodu fontann lawy zbiornik magmy na szczycie wulkanu zaczyna się ponownie napełniać, co może zwiastować kolejną erupcję.

Czytaj także:

Źródło: USGS/Przemysław Goławski

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej