Antonio Gaudi może zostać świętym. Ważna decyzja ws. "Bożego architekta"

Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót Antoniego Gaudiego. Hiszpański architekt jest twórcą wielu znanych budowli, ale największą sławę przyniosła mu barcelońska bazylika Sagrada Familia. 

2025-04-16, 13:12

Antonio Gaudi może zostać świętym. Ważna decyzja ws. "Bożego architekta"
Wnętrze bazyliki Sagrada Familia i model wieży Jezusa Chrystusa, która ma zwieńczyć konstrukcję.Foto: PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA

Proces beatyfikacyjny od 25 lat, pierwsze starania podjęto jeszcze wcześniej

Papieska decyzja jest ważnym krokiem na drodze do świętości Antoniego Gaudiego, którego proces beatyfikacyjny oficjalnie uruchomiono w 2000 roku. Starania o jego beatyfikację rozpoczęto jednak wcześniej - 10 czerwca 1992 r., kiedy w 140. rocznicę urodzin architekta utworzono Stowarzyszenie na rzecz Beatyfikacji Antoniego Gaudiego.

Genialny architekt poświęcił ponad 30 lat swojego życia pracy nad bazyliką Sagrada Familia w Barcelonie - największym, nadal niedokończonym kościołem rzymskokatolickim na świecie. Ten zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest jednocześnie jednym z największych punktów turystycznych w Europie.

Dzieło życia Gaudiego - 140 lat budowy Sagrada Familia

Antonio Gaudi nie od początku był człowiekiem głęboko religijnym, ale poprzez sztukę odkrywał Boga i wiarę, świadcząc o niej swoimi dziełami. Został tercjarzem franciszkańskim, czyli świeckim członkiem zakonu franciszkanów, a swojemu największemu dziełu poświęcił się całkowicie w 1914 r. Gaudí o świątyni sam miał mówić, że "może nie jest ostatnią zbudowaną, lecz zapewne pierwszą z nowej generacji". Zamieszkał nawet na terenie budowli, a po śmierci 1926 r. - w wyniku obrażeń po potrąceniu przez tramwaj - został zgodnie ze swym życzeniem pochowany w budowanej świątyni.

Według stowarzyszenia działającego na rzecz beatyfikacji i kanonizacji architekta, Gaudí był "świadkiem wiary, człowiekiem wiary, wielkim obserwatorem natury i genialnym architektem, który stał się uniwersalną postacią nowoczesnej architektury, a jego wkład w tę dziedzinę zerwał z utartymi schematami. Świadectwo wiary, które dawał za życia, znajduje odzwierciedlenie w jego najważniejszym dziele, Sagrada Familia w Barcelonie".

REKLAMA

Potrzeby "patron architektów"

Kościół konsekrowany był w 2010 r. przez papieża Benedykta XVI. Teraz, jak poinformował Watykan w oficjalnym oświadczeniu, papież Franciszek zatwierdził dekret uznający "heroiczne cnoty" Gaudiego, nazywając architekta Czcigodnym Sługą Bożym. Aby mógł on zostać beatyfikowany, wymagane jest potwierdzenie cudu za jego wstawiennictwem.

- Każdy, kto choć raz mógł podziwiać dzieła Gaudiego, od razu zdaje sobie sprawę, że wszystko, co kontempluje, nie jest wynikiem konceptualnej myśli, ale głębokiej i ciągłej kontemplacji tajemnic natury oczami wiary - powiedziała po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka Chiara Curti, architekt, badaczka twórczości i życia Antoniego Gaudiego. Jak dodaje, potrzebny był patron architektów. Artystę określa się "Bożym architektem".

Opóźnienia w pracach architektonicznych. Czy Kościół będzie ukończony?

Budowa Sagrady Famílii rozpoczęła się w 1882 roku, lecz mimo intensywnego zaangażowania Gaudiego, konstrukcja nadal pozostaje nieukończona. Za życia Gaudiego ukończono cztery z 18 zaprojektowanych przez niego wież.

Zamknięcie prac budowlanych planowano w 2026 roku, w setną rocznicę śmierci artysty, ale wskutek pandemii COVID-19, która znacząco obniżyła dochody z turystyki wykorzystywane do finansowania budowy, termin ten został przesunięty na czas nieokreślony. Na rok 2026, po ponad 140 latach od rozpoczęcia budowy, planowane jest oficjalne otwarcie świątyni.

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródła: Reuters/Vatican News/Opoka/Polskie Radio/PAP/Przemysław Goławski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej