Kim jest i jakie funkcje pełni kamerling? To on rządzi Kościołem między papieżami
Kamerling zarządza bieżącym funkcjonowaniem Kościoła, a dokładniej Stolicy Apostolskiej, w czasie "sede vacante", czyli w czasie gdy nie ma papieża. Ale na tym jego rola się nie kończy.
2025-04-21, 14:18
W czasie pomiędzy śmiercią lub abdykacją papieża a wyborem nowego, władzę w Watykanie obejmuje kardynał kamerling. Jego rola zaczyna się już w momencie śmierci papieża - to on potwierdza jego zgon (choć ma to już znaczenie wyłącznie symboliczne). Następnie niszczy pierścień Rybaka (papieski sygnet) i matrycę papieskiej pieczęci.
Kamerling - najważniejszy człowiek Kościoła w czasie sede vacante
Kardynał kamerling jest jednym z nielicznych członków administracji papieskiej, który zachowuje swoje uprawnienia w czasie pomiędzy odejściem starego i wyborem nowego papieża.
To kamerling formalnie powiadamia też Kolegium Kardynałów o śmierci papieża. Dopiero po spełnieniu tego obowiązku o odejściu głowy Kościoła można poinformować resztę świata.
REKLAMA
Następnie przejmuje nadzór na watykańskimi finansami i majątkiem, w czym pomagają mu wybierani w drodze losowania trzej kardynałowie (o trzydniowej kadencji!). Prawo wybrania na zastępców kamerlinga mają tylko kardynałowie obecni w Rzymie i którzy najpóźniej w dniu śmierci papieża nie mieli ukończonych 80. lat. Kamerling szykuje też pogrzeb papieża i musi to zrobić zgodnie w wytycznymi przekazanymi przez zmarłego za życia.
Również kamerling zajmuje się papieskimi nieruchomościami. Opieczętowuje najpierw papieski apartament, następnie obejmuje w posiadanie oficjalną rezydencję papieży czyli Pałac Apostolski, a także pałac na Lateranie i letnią rezydencję w Castel Gandolfo.
W trakcie konklawe to kamerling sprawuje też pieczę nad Domem Świętej Marty, w którym mieszkają przybyli na konklawe kardynałowie oraz nad Kaplicą Sykstyńską, w której odbywają się głosowania.
Kto jest kamerlingiem?
Obecnie kardynałem kamerlingiem jest pochodzący z Dublina kardynał Kevin Joseph Farrell. Mający już 78-lat duchowny był w latach 2002-2007 biskupem pomocniczym archidiecezji Waszyngtonu (na które to stanowisko powołał go jeszcze Jan Paweł II 28 grudnia 2001). W latach 2007-2016 po awansowaniu przez Benedykta XVI na biskupa Dallas pracował w Teksasie. Potem trafił do Watykanu, gdzie kierował Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
REKLAMA
Kamerlingiem Farrell został w 2019, gdy na to stanowisko mianował go Franciszek. W 2022 Farrell został też przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Inwestycji.
Urząd kamerlinga powstał w XI wieku. Do XVI nie było wymogu, by kamerling był kardynałem. Nazwa stanowiska wywodzi się od funkcji, czyli kierowania Kamerą Apostolską, jedną z najstarszych dykasterii powołaną do zarządzania majątkiem Stolicy Apostolskiej.
W razie, gdyby kamerling nie był w stanie pełnić swoich funkcji, zastąpić go może wicekamerling, którym jest brazylijski arcybiskup Ilson de Jesus Montanari.
Czytaj także:
- Nie żyje papież Franciszek
- "Pontyfikat Franciszka był próbą głębokiej reformy Kościoła"
- Ciało papieża zostanie złożone do trumny jeszcze dziś
Źródło: PolskieRadio24.pl/AM
REKLAMA
REKLAMA