Testament papieża Franciszka. Znana jest jego ostatnia wola

Papież Franciszek w ogłoszonym w poniedziałek wieczorem testamencie napisał, że pragnie być pochowany w rzymskiej papieskiej bazylice Matki Bożej Większej. Papież poprosił o skromny grób w ziemi i jedyny napis: Franciscus.

2025-04-21, 20:38

Testament papieża Franciszka. Znana jest jego ostatnia wola
Ujawniono testament Franciszka . Foto: FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

Testament papieża Franciszka

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci papieża, nosi datę 29 czerwca 2022 roku. Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się natomiast między piątkiem a niedzielą. Informację tę przekazało w poniedziałek przekazało biuro prasowe Watykanu.

Decyzja w sprawie konkretnej daty pogrzebu papieża Franciszka ma zapaść podczas pierwszej kongregacji kardynałów, czyli ich zgromadzenia. Odbędzie się ono we wtorek rano. Przypomniano, że zgodnie z normami konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku pogrzeb papieża ma odbyć się między czwartym a szóstym dniem od śmierci. Prawdopodobną datą jest zatem sobota 26 kwietnia - przekazały włoskie media. Według publicznej telewizji RAI pogrzeb Franciszka nie odbędzie się przed poniedziałkiem, 28 kwietnia.

Śmierć papieża Franciszka

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7:35. Na jego odejście zareagowali polscy i światowi przywódcy. W poniedziałek wieczorem Watykan podał przyczynę śmierci głowy Kościoła. Były to udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna - przekazał w oficjalnym komunikacie medycznym dyrektor watykańskiej służby zdrowia profesor Andrea Arcangeli.

Czytaj także: 

W akcie zgonu napisano, że papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), urodzony w Buenos Aires w Argentynie 17 grudnia 1936 roku, rezydujący w Watykanie, zmarł o godzinie 7.35 dnia 21 kwietnia 2025 roku w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty. Napisano ponadto, że papież cierpiał na wcześniejszą ostrą niewydolność oddechową z powodu obustronnego multimikrobiotycznego zapalenia płuc, rozstrzelenie oskrzeli, nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu II.

REKLAMA

Źródło: PAP/RAI/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej