Różaniec i specjalne telebimy. Tłumy wiernych żegnają papieża

Na placu św. Piotra odbyła się modlitwa różańcowa w intencji zmarłego rano papieża Franciszka. Nabożeństwo prowadził papieski wikariusz dla Państwa Watykańskiego kardynał Mauro Gambetti. Wcześniej na telebimach pojawił się  wizerunek uśmiechniętego papieża Franciszka.

2025-04-21, 21:22

Różaniec i specjalne telebimy. Tłumy wiernych żegnają papieża
Modlitwa różańcowa w intencji zmarłego papieża Franciszka. Foto: EPA/FABIO FRUSTACI

Różaniec za papieża Franciszka. Plac św. Piotra wypełniony po brzegi

Na modlitwę przybyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych, którzy niemal wypełnili plac św. Piotra. Kardynał Gambetti celebrował nabożeństwo przed wejściem do bazyliki. Na początku przypomniał, że papież Franciszek kończył każde spotkanie z wiernymi słowami: "I nie zapominajcie modlić się za mnie". - Chcemy podziękować Panu za dar dla Kościoła, którym był pontyfikat Franciszka - pielgrzyma nadziei, który nie zawodzi - mówił.

Watykan ogłosił, że przyczyną śmierci papieża Franciszka był udar mózgu i nieodwracalna niewydolność serca. Informacje o przyczynach śmierci pojawiły się w akcie zgonu podpisanym przez watykańskiego lekarza Andreę Arcangeliego. Wynika z niego, że tuż przed śmiercią papież zapadł w śpiączkę.

Z nieoficjalnych wiadomości wynika, że pogrzeb papieża odbędzie się w najbliższą sobotę. Franciszek zostanie pochowany na terenie bazyliki Matki Bożej Większej.

Watykan funkcjonuje bez papieża

W Watykanie rozpoczął się okres "Sede Vacante". Obowiązki administracyjne przejął kardynał Kamerling , na którym ciąży obowiązek opieczętowania papieskich apartamentów i dokumentów, wszczęcia procedur niezbędnych do zwołania konklawe, zniszczenia pierścienia Rybaka i metalowej matrycy do ołowianych pieczęci. Kamerling nadzoruje Dom św. Marty w którym przebywają kardynałowie, biorący udział w konklawe i Kaplicę Sykstyńską , gdzie się odbywa konklawe. Przejmuje papieskie nieruchomości i finanse.

REKLAMA

Do czasu wyboru nowego papieża, po śmierci Franciszka władza w Kościele przeszła w ręce Kolegium Kardynałów. Ciało to może podejmować decyzje tylko w sprawach zwyczajnych ale nie podejmuje decyzji długoterminowych ani ani nie może zmieniać doktryny.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej