Kim jest kard. Robert Sarah? Wzywa do "rechrystianizacji Europy"
Znany jest z konserwatywnych poglądów. Po nominacji przez Jana Pawła II został najmłodszym biskupem na świecie. Benedykt XVI mianował go kardynałem, dzięki czemu uczestniczył w wyborze Franciszka na głowę Kościoła. Obecne konklawe będzie najprawdopodobniej ostatnim, w którym pochodzący z Gwinei Robert Sarah weźmie udział.

Tomasz Horsztyński
2025-04-22, 09:20
Robert Sarah przyszedł na świat 15 czerwca 1945 roku w miejscowości Ourous w Gwinei. Był świadkiem i uczestnikiem przemian politycznych i procesu dekolonizacyjnego w Afryce. Do momentu uzyskania niepodległości w 1958 roku Gwinea była jedną z francuskich kolonii, tworzących (obok m.in. Senegalu, Mauretanii czy Wybrzeża Kości Słoniowej) Francuską Afrykę Zachodnią.
Niedługo później Sarah wstąpił do seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1969 roku, a posługę pełnił w archidiecezji Konakry, stolicy Gwinei. Ukończył teologię w Rzymie i biblistykę w Jerozolimie, po czym został mianowany rektorem niższego seminarium duchowego w mieście Kindia w Gwinei. Pełnił także funkcję proboszcza w kilku miejscowościach, w tym w rodzinnym Orurous.
W 1979 roku papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Konakry. 34-letni wówczas Robert Sarah został najmłodszym biskupem na świecie. 22 lata później, w 2001 roku, papież-Polak powołał go na sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, z kolei w 2010 roku Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady "Cor Unum", zajmującej się działalnością charytatywną. W tym samym roku został kardynałem.
Uczestniczył w konklawe w 2013 roku, podczas którego głową Kościoła wybrano Franciszka. W następnym roku papież mianował go prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Funkcję tę pełnił do 2021 roku.
REKLAMA
"Milcząca apostazja" Europy
Robert Sarah znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów. Stanowczo opowiada się przeciw kapłaństwu kobiet, odrzucił też wydany przez Franciszka dokument "Fiducia supplicans", zachęcający kapłanów do udzielania błogosławieństwa parom nieżyjących w związku sakramentalnym, w tym homoseksualistom.
Kardynał z Gwinei krytykuje proces laicyzacji Europy i wzywa do "rechrystianizacji" Starego Kontynentu. W jego ocenie Kościół w Afryce odgrywa obecnie kluczową rolę w głoszeniu Ewangelii, natomiast wspólnoty na Zachodzie ulegają rozpadowi. Robert Sarah zwraca uwagę na negatywne skutki odcinania się Europejczyków od chrześcijańskich korzeni.
"Pierwotnym źródłem wszelkiego zła jest dobrowolne odcięcie się od Boga. Europa została zbudowana na wierze w Chrystusa, a dziś trwa w stanie milczącej apostazji" – mówił Robert Sarah podczas spotkania na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 2017 roku.
Konklawe po śmierci Franciszka będzie prawdopodobnie ostatnim z udziałem Roberta Saraha. Do udziału w wyborze papieża dopuszczeni są kardynałowie, którzy nie skończyli 80 lat. Gwinejczyk wiek ten osiągnie w czerwcu tego roku.
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio, KAI, Vatican.va
REKLAMA