Posadzili 30 tys. sztucznych kwiatów w Londynie. To ważny symbol

Słynna twierdza Tower zmieniła wygląd. Przy jednym z symboli Londynu pojawiło się morze ceramicznych maków. To ogromna instalacja upamiętniająca ofiary II Wojny Światowej. W sumie jest ich trzydzieści tysięcy.

2025-05-10, 11:06

Posadzili 30 tys. sztucznych kwiatów w Londynie. To ważny symbol
Morze maków wokół londyńskiej Tower. Foto: Adam Dąbrowski/Polskie Radio

Londyn. Twierdza Tower otoczona niezwykłymi kwiatami

Każdy z tych ręcznie robionych, czerwonych kwiatów, które "otoczyły" słynną londyńską Tower, symbolizuje jedno życie. Każdy mak jest nieco inny i każdy z nich stanowi jakieś wspomnienie - wyjaśniali autorzy zamysłu. - Chodzi o celebrowanie życia. Tego, co ci ludzie nam dali. W gruncie rzeczy: wszystkiego, co mamy dziś - powiedział Polskiemu radiu Paul Cummins, jeden z twórców instalacji.


Posłuchaj

Morze czerwonych maków wokół Tower/Polskie Radio 0:14
+
Dodaj do playlisty

 

Jej poprzednie wcielenie otoczyło Tower ponad dekadę temu, w okolicach rocznicy rozpoczęcia pierwszej wojny światowej. Tym razem skala jest nieco mniejsza, bo jak podkreśla artysta, chodziło o nawiązanie do historii lokalnej. Zabytek ucierpiał w trakcie wojny, podczas niemieckich nalotów na Londyn.

REKLAMA

Morze maków wokół londyńskiej Tower Morze maków wokół londyńskiej Tower

Maki wokół Tower. Wystawę można oglądać do 11 listopada

- Instalacja za mną to krater po bombie. Trochę dalej znajduje się krwawiąca wieża - tłumaczył artysta. Symbolika maków wzięła się z wiersza zatytułowanego "Na polach Flandrii", napisanego przez Kanadyjczyka Johna McCrae.


Morze maków wokół londyńskiej Tower Morze maków wokół londyńskiej Tower

- Odbija się w nim fakt, że na zachodnim froncie pierwszej wojny, pomimo całego tego zniszczenia na końcu nagle zakwitły tę piękne maki - przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem Minete Buttler z organizacji "Historic Royal Palaces", opiekującej się Tower.

Krwistoczerwone maki oglądać można do 11 listopada. Część z nich można dojrzeć z zewnątrz, ale by podziwiać je w pełni, trzeba wykupić bilet wstępu do pamiętającej czasy Wilhelma Zdobywcy twierdzy.

Źródło: Adam Dąbrowski/Polskie Radio/IAR/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej