Eurowizja 2025. Artystka z Izraela zastraszana i opluwana
Izraelska piosenkarka Juwal Rafael była zastraszana podczas imprezy otwierającej Konkurs Piosenki Eurowizji. Groźby kierowano też w stronę delegacji tego kraju. O wydarzeniach w szwajcarskiej Bazylei poinformował izraelski nadawca publiczny Kan.
2025-05-12, 07:10
Groźby pod adresem reprezentacji Izraela na Eurowizji
Kan złożył skargę do szwajcarskiej policji po tym, gdy mężczyzna ubrany w arafatkę i trzymający palestyńską flagę pluł na drużynę Izraela i wykonywał gest poderżnięcia gardła w kierunku Rafael. Do incydentu doszło podczas niedzielnej parady, w czasie której prezentowały się reprezentacje biorące udział w konkursie. Wzdłuż trasy pochodu manifestowało kilku propalestyńskich demonstrantów, krzyczących m.in. "żadnych oklasków dla ludobójstwa!". Stacja Kan poprosiła też o reakcję Europejską Unię Nadawców, która organizuje imprezę.
Według szwajcarskiej policji niedzielne wydarzenie przebiegło "bez poważniejszych incydentów". Przekazano, że funkcjonariusze zatrzymali ok. 150 osób i tym samym zapobiegli zakłóceniu parady.
Do antyizraelskich protestów przy okazji europejskiego konkursu piosenki dochodziło już wcześniej. Podczas ubiegłorocznego konkursu Eurowizji w szwedzkim Malmoe manifestowano sprzeciw wobec działań wojennych Izraela w Strefie Gazy. Wtedy izraelska piosenkarka Eden Golan z przyczyn bezpieczeństwa w ogólne nie wzięła udziału w ceremonii otwierającej imprezę.
Atak na festiwal muzyczny Nova
Rafael przeżyła 7 października 2023 r. atak na festiwal muzyczny Nova na południu Izraela. Terroryści Hamasu zabili tam ponad 360 osób i porwali ok. 40. Przeważającą większość ofiar stanowili cywile. Była to największa masakra podczas skoordynowanych ataków na południowy Izrael, które przeprowadzili palestyńscy bojownicy, zabijając w sumie ok. 1200 osób.
REKLAMA
Najazd wywołał trwającą do dziś interwencję wojskową Izraela w Strefie Gazy, w której zginęło ponad 52,8 tys. Palestyńczyków. Izraelowi wielokrotnie zarzucano łamanie prawa międzynarodowego, w tym popełnianie zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. Oskarżenia były wysuwane m.in. w raportach organizacji broniących praw człowieka, jak Amnesty International czy Human Rights Watch, a także instytucji ONZ. Przed międzynarodowymi trybunałami wniesiono sprawy przeciwko Izraelowi.
Rząd w Jerozolimie konsekwentnie zaprzecza tym oskarżeniom. Podkreśla, że winą za śmierć i cierpienie cywilów podczas wojny należy obarczać terrorystyczny Hamas, który wykorzystuje Palestyńczyków jako żywe tarcze i celowo ukrywa broń i bojowników między cywilami.
- Zaskakujący efekt Eurowizji. Chorwacki rockman rozpropagował turystyczne walory swojego kraju
- Nie chcą Izraela na Eurowizji. W Szwecji protestowało ponad 10 tysięcy osób
Źródła: PAP/fc/k
REKLAMA
REKLAMA