Leon XIV otrzymał paliusz i pierścień rybaka. To najważniejsze insygnia papieskie

Podczas uroczystej mszy na placu Świętego Piotra, inaugurującej jego pontyfikat, papież Leon XIV otrzymał paliusz i Pierścień Rybaka. Są to insygnia symbolizujące związek z apostołem Piotrem i misją kierowania Kościołem.

2025-05-18, 11:21

Leon XIV otrzymał paliusz i pierścień rybaka. To najważniejsze insygnia papieskie
Papież Leon XIV otrzymał paliusz i Pierścień Rybaka. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Leon XIV przywdział insygnia papieskie

Paliusz i pierścień nałożyli papieżowi kardynałowie: Mario Zenari, nuncjusz w Syrii, Fridolin Ambongo z Demokratycznej Republiki Konga i Luis Antonio Tagle z Filipin. Paliusz to wełniana taśma, ozdobiona czarnymi pasmami i czarnymi krzyżami z jedwabiu. Są też na nim trzy szpile, które symbolizują gwoździe krzyża Chrystusa.

Kardynał Tagle nałożył Leonowi XIV Pierścień Rybaka, na którym widnieje postać apostoła Piotra trzymającego w jednej ręce klucze, a w drugiej sieć. Wygrawerowany jest też papieski herb i napis Leo XIV. Pierścień jest pieczęcią, którym papież sygnuje oficjalne dokumenty, takie jak listy apostolskie i bulle.

Rytuał posłuszeństwa wobec nowego papieża

Nałożenie obu insygniów to kulminacyjny moment inauguracji pontyfikatu. Następuje po niej rytuał posłuszeństwa wobec papieża ze strony 12 przedstawicieli Ludu Bożego z całego świata. W symbolicznym akcie uczestniczyło w niedzielę trzech kardynałów: Frank Leo z Kanady, Jaime Spengler z Brazylii i John Ribat z Papui-Nowej Gwinei. Ponadto byli biskup, prezbiter i diakon oraz przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych, australijska zakonnica Oonah O'Shea i jezuita Arturo Sosa z Wenezueli, który stoi na czele Unii przełożonych generalnych zakonów męskich. Była też para małżonków i dwoje przedstawicieli młodzieży.

Uroczysta msza w Watykanie zainaugurowała pontyfikat Leona XIV

W mszy inaugurującej pontyfikat Leon XIV uczestniczyło nawet 250 tys. osób. Wśród zaproszony gości byli przedstawiciele ponad 180 delegacji państwowych, w tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych JD Vance, a także prezydent Andrzej Duda z małżonką.

REKLAMA

Czytaj także: 

Leon XIV jest 267. biskupem Rzymu i 9. suwerenem Państwa Watykańskiego. Ma 69 lat. Jest pierwszym Amerykaninem na Stolicy Apostolskiej, augustianinem. Przed wyborem na papieża kierował watykańską Dykasterią do spraw Biskupów, był wieloletnim przełożonym zakonu augustianów, a także misjonarzem, wiele lat pracował w Peru, gdzie między innymi jako biskup stał na czele diecezji. Ma też obywatelstwo peruwiańskie.

Kardynał Robert Prevost został wybrany na papieża 8 maja, drugiego dnia konklawe, w czwartym głosowaniu. Przyjął imię Leon XIV. Zastąpił papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia, którego pontyfikat trwał 12 lat.


Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej