"Abyśmy wszyscy byli zjednoczeni w jedną rodzinę". Pierwsze kazanie Leona XIV
- Z bojaźnią i drżeniem przychodzę do Was jako brat, który pragnie stać się sługą waszej wiary i waszej radości, podążając z wami drogą miłości Boga, który pragnie, abyśmy wszyscy byli zjednoczeni w jedną rodzinę - mówił podczas swojej pierwszej mszy świętej jako papież, Leon XIV. - Miłość i jedność - oto są dwa wymiary misji, powierzonej Piotrowi przez Jezusa - wskazał.
2025-05-18, 11:52
W Watykanie zakończyła się msza święta inaugurująca pontyfikat Leona XIV. Podniosła uroczystość prowadzona była po łacinie, choć czytania były po portugalsku i angielsku. Przed mszą Leon XIV po raz pierwszy w papamobile objechał plac Świętego Piotra. Uśmiechał się, pozdrawiał i błogosławił wiernych. Po proklamacji Ewangelii, nowy papież otrzymał paliusz Piotrowy i Pierścień Rybaka, symbolizujące misję biskupa Rzymu.
Pierwsze kazanie Leona XIV. "Przychodzę do Was jako brat"
W swoim pierwszym kazaniu wygłoszonym jako papież, Leon XIV podkreślił, że z "bojaźnią i drżeniem" przychodzi do wszystkich jak brat. - Pozdrawiam was wszystkich - z sercem przepełnionym wdzięcznością - na początku posługi, która została mi powierzona - mówił na początku kazania. - Zostałem wybrany nie mając żadnych zasług. Z bojaźnią i drżeniem przychodzę do Was jako brat, który pragnie stać się sługą waszej wiary i waszej radości, podążając z wami drogą miłości Boga, który pragnie, abyśmy wszyscy byli zjednoczeni w jedną rodzinę. Miłość i jedność - oto są dwa wymiary misji, powierzonej Piotrowi przez Jezusa - mówił Leon XIV.
Zaznaczył, że Piotr i inni uczniowie Jezusa otrzymali od niego zadanie, by "rzucić w wody świata nadzieję Ewangelii; żeglować po morzu życia, aby wszyscy mogli odnaleźć się w objęciach Boga". Wezwał wiernych do miłości i jedności, podkreślając, że Kościół powinien być "zaczynem pojednanego świata".
REKLAMA
"Chcemy być zaczynem jedności, komunii, braterstwa"
- Posługa Piotra jest naznaczona właśnie miłością ofiarną, ponieważ Kościół Rzymski przewodniczy w miłości, a jego prawdziwą władzę stanowi miłość Chrystusa. Nigdy nie chodzi o zdobywanie innych poprzez dominację, religijną propagandę czy za pomocą narzędzi władzy, lecz chodzi zawsze i wyłącznie o to, by miłować tak, jak czynił to Jezus - mówił papież w swojej programowej homilii podczas inauguracji pontyfikatu.
Papież mówił, że Piotr jako uczeń i następca Jezusa ma "paść owczarnię nie ulegając nigdy pokusie, by stać się samotnym wodzem lub przywódcą wynoszącym się ponad innych, który czyni się panem powierzonych sobie osób". - Wręcz przeciwnie - od niego wymaga się, aby służył wierze braci, idąc razem z nimi - wyjaśnił. - Chciałbym, bracia i siostry, aby to było naszym pierwszym wielkim pragnieniem: Kościół zjednoczony, znak jedności i komunii, który staje się zaczynem pojednanego świata - oświadczył Leon XIV.
- W naszych czasach wciąż widzimy zbyt wiele niezgody, zbyt wiele ran zadanych przez nienawiść, przemoc, uprzedzenia, lęk przed innym, przez paradygmat ekonomiczny, który wyzyskuje zasoby Ziemi i marginalizuje najuboższych - zaznaczył. - A my chcemy być małym zaczynem jedności, komunii, braterstwa. Z pokorą i radością chcemy powiedzieć światu: spójrzcie na Chrystusa! Zbliżcie się do Niego! - zaapelował.
Leon XIV mówił też, że Kościół musi odpowiadać na współczesne pytania i niepokoje, pozostając jednocześnie wierny Ewangelii. Zapowiedział kontynuację misji otwartego i misyjnego Kościoła, który buduje mosty między ludźmi, narodami i religiami. Nowy papież podkreślał też, że w Kościele "nie ma miejsca na religijną propagandę lub rozgrywki o władzę". Zapowiedział, że będzie sprawował urząd "nigdy nie ulegając pokusie bycia autokratą".
REKLAMA
Powracając do priorytetów swojego poprzednika, papieża Franciszka, Leon XIV skrytykował globalny system gospodarczy, który, jak powiedział, "eksploatuje zasoby Ziemi i marginalizuje najbiedniejszych".
Pierwsza papieska msza Leona XIV. Wybrzmiały słowa po polsku
Podczas mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV odczytana została po polsku modlitwa za ubogich i cierpiących. Odczytał ją świecki Jakub Horbacz z Instytutu Tertio Millennio. - Wszechmogący Boże, poprzez swoją opatrzność obdarz ich pokrzepieniem, pociechą i nadzieją, również przez miłosierną miłość braci - wezwał Jakub Horhacz
Inauguracyjna msza Leona XIV. Zaproszeni goście z całego świata
W mszy inaugurującej pontyfikat Leon XIV uczestniczyło nawet 250 tys. osób. Wśród zaproszony gości byli przedstawiciele ponad 180 delegacji państwowych, w tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych JD Vance, a także prezydent Andrzej Duda z małżonką.
Czytaj także:
REKLAMA
- Pielgrzymka Leona XIV do Polski? Jest głos z MSZ
- Papież Leon XIV znów żartuje. Przestraszył się Sinnera
Leon XIV jest 267. biskupem Rzymu i 9. suwerenem Państwa Watykańskiego. Ma 69 lat. Jest pierwszym Amerykaninem na Stolicy Apostolskiej, augustianinem. Przed wyborem na papieża kierował watykańską Dykasterią do spraw Biskupów, był wieloletnim przełożonym zakonu augustianów, a także misjonarzem, wiele lat pracował w Peru, gdzie między innymi jako biskup stał na czele diecezji. Ma też obywatelstwo peruwiańskie.
Kardynał Robert Prevost został wybrany na papieża 8 maja, drugiego dnia konklawe, w czwartym głosowaniu. Przyjął imię Leon XIV. Zastąpił papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia, którego pontyfikat trwał 12 lat.
Źródła: PAP/Polskie Radio/PolskieRadio24.pl/mbl
REKLAMA