Portugalia wprowadza zakaz smartfonów w szkołach. "Poprawia wyniki i relacje"
Portugala wprowadza zakaz korzystania z telefonów komórkowych w szkołach podstawowych i gimnazjach. Decyzję zatwierdził podczas czwartkowego posiedzenia rząd premiera Luisa Montenegro.
2025-07-04, 07:23
Portugalia zakazuje korzystania ze smartfonów w szkołach
W wieczornym komunikacie gabinet premiera Montenegro przekazał, że nowe przepisy, które będą obowiązywały po tegorocznych wakacjach, zostały przyjęte w formie rządowego dekretu. Podczas tegorocznej wiosny portugalskie władze zapowiadały, że wprowadzą restrykcje w korzystaniu przez uczniów z telefonów komórkowych na terenie placówek oświatowych.
Zgodnie z nowymi przepisami zakaz używania smartfonów dotyczyć będzie szkół podstawowych oraz gimnazjów. Obowiązywać ma zarówno w placówkach oświaty publicznej, jak i prywatnej.
Jak powiedział PAP Antonio Monteiro ze stowarzyszenia ASSP, czwartkowy dekret rządu został podyktowany dobrymi wynikami uczniów kilkudziesięciu szkół, w których w ostatnich latach obowiązywał zakaz korzystania z telefonów komórkowych. - Dyrektorzy tych placówek oświatowych wskazywali na fakt, że poza poprawą wyników w nauce, uczniowie polepszyli też swoje relacje koleżeńskie - podkreślił Monteiro.
Przypomniał, że w 2024 r. władze Portugalii jedynie rekomendowały ograniczenie uczniom przez dyrekcje szkół korzystania ze smartfonów. Wzorcem do opracowania przez rząd premiera Montenegro nowych przepisów była szkoła podstawowa w gminie Lourosa, na północy kraju, w której w 2017 r. wszedł w życie zakaz wnoszenia telefonów komórkowych na teren placówki oświatowej.
REKLAMA
Czy taki zakaz zostanie wprowadzony w Polsce?
W Polsce od kilku lat toczy się dyskusja na temat zakazu używania smartfonów w szkołach. Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad wprowadzeniem takiej regulacji. Zapowiedź złożenia projektu ustawy, który obejmowałby taki zakaz w szkołach podstawowych, przedstawił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Podobne zakazy obowiązują już w kilku krajach, m.in. we Francji, Włoszech i Grecji. Tymczasem w Niemczech wiele krajów związkowych rozważa wprowadzenie podobnych regulacji.
Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/DW.com
REKLAMA