Żołnierze USA są już w Izraelu. Będą monitorować sytuację w Gazie
Do Izraela zaczęli już przybywać amerykańscy żołnierze. Wojska USA mają utworzyć tam centrum koordynacyjne, które będzie nadzorować wdrażanie porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy - poinformowała w sobotę stacja ABC News, powołując się na urzędników zorientowanych w sprawie.
2025-10-11, 11:01
Do Izraela przybywają amerykańscy żołnierze
Żołnierze amerykańscy nie wejdą do Strefy Gazy - informują zagraniczne media. Według jednego z urzędników 200 żołnierzy wysyłanych do Izraela specjalizuje się w transporcie, planowaniu, logistyce, bezpieczeństwie i inżynierii. Będą współpracować z przedstawicielami innych krajów partnerskich, sektora prywatnego i organizacji pozarządowych. W skład zespołu monitorującego zawieszenie broni w Gazie wejdą też wojskowi z Egiptu, Kataru, Turcji i prawdopodobnie Emiratów Arabskich.
Wojska USA będą monitorować sytuację w Gazie
Centrum koordynacyjne jest postrzegane jako pierwszy krok we wspieraniu procesu pokojowego, który będzie wymagał szeroko zakrojonej koordynacji pomocy humanitarnej, logistycznej i bezpieczeństwa - zauważyła ABC.
- Gaza i Izrael świętują zawieszenie broni. Setki osób na ulicach
- Sterczewski ukarany za nieobecność przez KO. Płynął wtedy do Strefy Gazy
Żołnierze wysyłani do Izraela w celu utworzenia centrum będą przyjeżdżać w ciągu weekendu. Różne jednostki przylatują tam z USA i baz na Bliskim Wschodzie. Admirał Brad Cooper, który nadzoruje wojska amerykańskie w regionie jako dowódca Centralnego Dowództwa USA z siedzibą w Tampie na Florydzie, przybył do Izraela w piątek - poinformowała amerykańska stacja.
Porozumienie z Hamasem
W nocy z czwartku na piątek izraelski rząd oficjalnie zaakceptował pierwszą fazę planu pokojowego dla Strefy Gazy. Obejmuje ona zawieszenie broni, wymianę izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów, częściowe wycofanie się izraelskich wojsk i zwiększenie napływu pomocy humanitarnej. W piątek w południe czasu miejscowego armia tego kraju ogłosiła wstrzymanie walk. Zgodnie z umową Hamas ma od tego czasu 72 godziny na uwolnienie 20 uprowadzonych z Izraela zakładników i wydanie ciał 28 zabitych porwanych.
Źródła: ABC News/PAP/hjzrmb