Kolizja samolotu z tajemniczym obiektem. "Był czerwony i błyszczący"
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło podczas lotu boeinga 737 linii United Airlines. W czasie podejścia do lądowania samolot zderzył się z czymś, co znajdowało się na jego trasie. Z relacji pilotów wynika, że prawdopodobnie był to dron. Opisywali go jako "czerwony, błyszczący" obiekt.
2026-04-30, 12:17
Kolizja przed lądowaniem
Incydent miał miejsce w środę podczas schodzenia boeinga do lotniska w San Diego. Lot przebiegał rutynowo, jednak na wysokości 3 tys. stóp (ponad 900 m) samolot zderzył się z innym obiektem znajdującym się na tej wysokości. W oświadczeniu przekazanym "Daily Mail" linie United Airlines potwierdziły zdarzenie.
Na pokładzie maszyny znajdowało się 48 pasażerów i sześciu członków załogi. Na szczęście samolot udało się bezpiecznie "posadzić". "Pasażerowie normalnie opuścili pokład przy bramce. Nasz zespół konserwacyjny nie stwierdził żadnych uszkodzeń po dokładnej inspekcji samolotu" - poinformowały amerykańskie linie lotnicze.
Z czym zderzył się samolot?
Piloci poinformowali kontrolę ruchu lotniczego o zdarzeniu, a ta ostrzegła załogi innych samolotów znajdujących się w okolicy. Kolejne raporty o obecności tajemniczego obiektu jednak nie napłynęły. Do mediów społecznościowych trafił fragment rozmowy pilotów boeinga z wieżą w San Diego.
Po otrzymaniu informacji o prawdopodobnym zderzeniu dyspozytor dopytywał o obiekt - jego wielkość, ilość silników, lub inne cechy. - Był tak mały, że nie mogłem tego zauważyć. Był czerwony i błyszczący - odpowiedział pilot.
Coraz więcej incydentów
Zgodnie z przepisami Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) operatorzy dronów nie mogą latać na wysokości powyżej 400 (ok. 120 m) stóp bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Zakazane jest także używanie dronów w przestrzeni wokół lotnisk.
W ostatnich latach liczba tego typu niebezpiecznych incydentów wzrasta. Analiza agencji Associated Press z 2024 roku wykazała, że drony odpowiadały za niemal dwie trzecie kolizji zgłaszanych przez załogi samolotów podczas startów i lądowań na 30 najbardziej ruchliwych lotniskach świata.
- Pożar w samolocie do Zurychu. Ogłoszono stan alarmowy, są ranni
- Samolot niemal rozbił się pod Pragą. Pilot zareagował w ostatniej chwili
- Tłum wściekłych pasażerów. Zatrzymali samolot Ryanaira
Źródła: Polskie Radio/Daily Mail/egz