more_horiz
Wiadomości

Swastyki i hasła antysemickie. Kilkadziesiąt grobów sprofanowanych na cmentarzu żydowskim we Francji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 17:35
Nieznani sprawcy sprofanowali około 90 grobów na cmentarzu żydowskim na wschodzie Francji. Na płytach nagrobnych namalowano swastyki i hasla antysemickie. Doszło do tego na kirkucie w Alzacji, w miejscowości Quatzenheim koło Strasburga.
Audio
  • Emmanuel Macron: ważne, że jesteśmy tu razem, że odwołujemy się do sumień. Będziemy działać, pociągać do odpowiedzialności i karać sprawców. Chodzi o sumienie każdego z nas. Ci, którzy to zrobili, nie są warci Republiki Francuskiej. Republika ich ukaże (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/Catherine Norris-Trent

Akt wandalizmu potępił prezydent Emmanuel Macron, który odwiedził cmentarz i spotkał się z przedstawicielami miejscowej gminy żydowskiej. Zadeklarował, że przybył tam w akcie solidarności z ofiarami holokaustu i żyjącymi przedstawicielami diaspory żydowskiej.

Ci którzy dokonali tego aktu wandalizmu, nie są godni Republiki i z pewnością nie unikną kary - powiedział Emmanuel Macron. Zapewnił, że rząd podejmie zdecydowane kroki, by przeciwdziałać antysemityzmowi. Prezydentowi towarzyszył w Quatzenheim minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner i naczelny rabin Francji Chaim Korsia. Emmanuel Macron weźmie dziś udział w uroczystości upamiętnienia ofiar holokaustu w Paryżu i wygłosi przemówienie przed radą zrzeszającą instytucje żydowskie - CRIF. 

W akcie solidarności z diasporą żydowską zaplanowano w całej Francji manifestacje przeciwko antysemityzmowi. W Paryżu, na Placu Republiki, odbędzie się zgromadzenie z udziałem między innymi byłych prezydentów Nicolasa Sarkozy'ego i Francoisa Hollande'a.

W zeszłym tygodniu we Francji opublikowano statystyki, z których wynika, że w 2018 roku doszło w tym kraju do ponad 500 antysemickich ataków różnego rodzaju. To wzrost o 74 procent w porównaniu z 2017 rokiem.

We Francji żyje największa społeczność żydowska w Europie - liczy około 550 tysięcy osób. 

mt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także