more_horiz
Wiadomości

Wyważona jak Angela Merkel. Ursula von der Leyen: ”czarny koń” polityki UE i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 19:00
- Objęcie stanowiska przewodniczącego KE przez Ursulę von der Leyen może podnieść prestiż tego urzędu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Aleksandra Gasztold (UW). Jak podkreśla, o tej polityk jeszcze usłyszmy w przyszłości na scenie politycznej Niemiec, gdy pojawi się kwestia zastąpienia obecnej kanclerz.
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/Britta Pedersen/dpa-Zentralbild/dpa

Obecnie niemiecka minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen to kandydatka nominowana przez szczyt UE na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Zielone światło musi dać tutaj jeszcze Parlament Europejski.

- Kandydatura ta na pewno powinna cieszyć państwa Europy Środkowej i Wschodniej, dlatego że to osoba o dość konserwatywnych poglądach, zachowawcza, opowiadająca się za federalizmem, W odróżnieniu od Fransa Timmermansa nie słynie z wypowiedzi silnie wartościujących – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Aleksandra Gasztold (UW). 

CZYTAJ TAKŻE: NOWA KANDYDATKA NA SZEFOWĄ KE, DLA POLSKI DO ZAAKCEPTOWANIA >>>

Wyważona jak Angela Merkel

Przedstawiciele Państw Grupy Wyszehradzkiej mówią otwarcie, że kandydaturę Ursuli von der Leyen są gotowi zaakceptować – zupełnie inaczej niż Fransa Timmermansa, obecnego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

- Zbyt duże upolitycznienie dyskwalifikuje go według państw tego regionu do pełnienia funkcji szefa Komisji Europejskiej – zaznacza nasza rozmówczyni.

Ursula von der Leyen znana jest z tego, że ma styl zarządzania podobny do Angeli Merkel – zauważa ekspertka. Dodaje, że jest to polityk wyważona w swoich wypowiedziach. - Z kolei wcześniej sprawowane urzędy, bo była ministrem ds. rodziny, osób starszych i młodzieży, ministrem pracy i spraw społecznych dowodzą, że ma doświadczenie w kwestiach socjalnych i jest wrażliwa na współczesne problemy, takie jak sprawy demograficzne, starzenie się społeczeństw, bezrobocie, integracja i procesy migracyjne. Z punktu widzenia interesów Polski jest to ważne. Do tego doświadczenie na urzędzie federalnego ministra obronydowodzi, że jest osobą wszechstronną z zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa: bezpieczeństwa narodowego, regionu jak i bezpieczeństwa jednostki – ocenia Aleksandra Gasztold.

Analityczka zauważa, że ta kandydatura von der Leyen była już typowana we Francji parę dni temu, co zapewne przypadkiem nie było.


CZYTAJ TAKŻE
leyen 1.jpg
SZCZYT UE WSKAZAŁ KANDYDATKĘ NA NOWĄ SZEFOWĄ KE

Druga kadencja w niemieckiej polityce

Czy jako minister obrony Niemiec ma dobre umocowanie polityczne? Od tego będzie zależało, jak wpływową osobą będzie jako szef KE.

Aleksandra Gasztold mówi, że nie trzeba mieć tu żadnych wątpliwości. - Nie zostałaby ponownie ministrem obrony, gdyby nie radziła sobie dobrze na scenie politycznej Niemiec. Jest federalnym ministrem obrony od 2013 r., w sferze jaką są siły zbrojne, pozycja kobiety jest narażona na liczne ataki, szczególnie samych struktur wojskowych. Gdy utrzymuje się drugą kadencję, pokazuje to, że jest świetnie przygotowanym politykiem do pełnienia funkcji publicznych, w tym zarządzania obronnością kraju– podkreśliła.

Jak zauważa dr Gasztold, von der Leyen urodziła się w Brukseli. Jest matką siedmiorga dzieci. - Może być czarnym koniem niemieckiej sceny politycznej. W przyszłości na pewno o niej usłyszymy, jeśli chodzi o kwestię zastąpienia Angeli Merkeli. Ma nieco inny styl autoprezentacji, bardziej nowoczesny, jeśli jednak chodzi o środki i metody, są one bardzo podobne do tych stosowanych przez kanclerz - zauważa nasza rozmówczyni.

Szczyt w Brukseli osiągnął porozumienie

W Brukseli po wielu godzinach konsultacji zakończyły się obrady państw UE. Ursula von der Leyen jest nową kandydatką państw UE na szefową Komisji Europejskiej. Musi ją jeszcze zaakceptować Parlament Europejski.

Przywódcy państw UE na szczycie w Brukseli uzgodnili również, że przewodniczącym Rady Europejskiej ma zostać premier Belgii Charles Michel, a szefem unijnej dyplomacji Joseph Borell.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, z Ursulą von der Leyen rozmawiał dziś w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Zaprosił także niemiecką minister do Polski.

***

Ursula von der Leyen urodziła się 8 października 1958 roku w Brukseli w Ixelles. Sprawuje urząd ministra obrony Niemiec od 2013 roku. Z zawodu jest lekarzem. Studiowała również m.in. na London School of Economics. Od dziecka mówi w dwóch językach, neimieckiem i francuskim, zna również język angielski. W latach 1992-1996 mieszkała w Stanford w Kalifornii, gdy jej mąż, profesor medycyny i arystokrata, wykłada na tamtejszym uniwersytecie.

W 2003 roku została wybrana W latach 2005-2009 była ministrem spraw rodzinnych i młodzieży, potem w latach 2009-2013 była ministrem pracy i spraw społecznych, od 2013 roku jest ministrem obrony.

Ursula von der Leyen jest córką jednego z pierwszych urzędników unijnych – jej ojciec Ernst Albrecht pracował w Komisji Europejskiej. Do 13 roku życia wychowywała się w Brukseli. W następnych latach rodzina przeniosła się do Niemiec. Ojciec von der Leyen, Ernst Albrecht, w latach 1976-1990 był premierem landu Dolna Saksonia. W latach 1979 do 1990 Albrecht był też wiceprzewodniczącym CDU na szczeblu federalnym.

Podczas głosowania na unijnym szczycie, jak przekazywała kanclerz Niemiec Angela Merkel, za von der Leyen opowiedziała się większość państw UE, tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu - była to właśnie szefowa niemieckiego rządu.

***

Z dr. hab. Aleksandrą Gasztold z Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl
Zobacz także

Zobacz także