X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koniec szczytu UE. Jest zgoda w sprawie najważniejszych stanowisk

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 18:40
Jest zgoda w sprawie najważniejszych stanowisk w Unii. Europejscy przywódcy podjęli decyzję w tej sprawie na szczycie w Brukseli. To było już drugie podejście unijnych liderów. Potrzebne jest jeszcze zielone światło Parlamentu Europejskiego. 
Audio
  • Premier rozmawiał z Ursulą von der Leyen. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
  • Poruszenie w PE po doniesieniach ze szczytu UE. Relacja Karola Surówki (IAR)
Specjalny szczyt UE ws. obsady stanowisk, 2 lipca 2019 roku
Specjalny szczyt UE ws. obsady stanowisk, 2 lipca 2019 rokuFoto: Rada Unii Europejskiej 2019
  • Zakończył się szczyt UE ws. obsady unijnych stanowisk
  • Wcześniej poszczególne frakcje PE w trybie pilnym wezwały szefów delegacji krajowych na obrady za zamkniętymi drzwiami
  • Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał dziś z Ursulą von der Leyen, która ma być nową przewodniczącą Komisji Europejskiej - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka
  • Jeszcze przed zakończeniem szczytu informowano, że przewodniczącą Komisji Europejskiej miałaby zostać Niemka Ursula von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej miałby być Belg Charles Michel, a szefem unijnej dyplomacji Hiszpan Josep Borrell. Szefową Europejskiego Banku Centralnego miałaby zostać Christine Lagarde. Trwają debaty w sprawie obsady przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Zakonczył się unijny szczyt dotyczący obsady stanowisk.

NASZ WYWIAD: URSULA VON DER LEYEN. "CZARNY KOŃ" POLITYKI UE I NIEMIEC >>>

Wcześniej polski premier rozmawiał z niemiecką minister obrony, która, według nieoficjalnych doniesień, była typowana na nową szefową KE. - Skoro Ursula von der Leyen to będzie nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, to warto już teraz rozmawiać, Polska jest zainteresowana poważną teką w Komisji Europejskiej - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z polskich dyplomatów.

Tymczasem Parlament Europejski jest przywiązany do swojego pomysłu tak zwanych wiodących kandydatów, wystawionych przez europejskie partie. Chadecy - największa grupa w Europarlamencie - postawili na Manfreda Webera, a druga co do wielkości frakcja na Fransa Timmermansa. Obaj nie uzyskali jednak akceptacji wszystkich przywódców 28 krajów. Manfred Weber został odrzucony na szczycie niecałe dwa tygodnie temu, natomiast na Fransa Timmermansa, do ostatniej chwili forsowanego przez socjalistów, nie zgodziły się kraje Grupy Wyszehradzkiej i Włochy.

Zdanie europosłów będzie kluczowe, bo to oni ostatecznie zatwierdzają przewodniczącego Komisji Europejskiej. Głosowanie ma nastąpić na sesji za niecałe dwa tygodnie.

Nowa kandydatka: Ursula von der Leyen

W kuluarach unijnej rady nazwisko Ursuli von der Leyen było często wymieniane i coraz więcej europejskich stolic sygnalizowało, że byłaby ona do zaakceptowania.

- To konserwatystka, miała zawsze dobre relacje z Polską - powiedział Polskiemu Radiu jeden z naszych dyplomatów. - Jeśli zostanie zgłoszona, nie będziemy się tej kandydaturze sprzeciwiać - dodał.

CZYTAJ TAKŻE
premier szczyt 1200.jpg
PREMIER: WIERZĘ, ŻE UDA SIĘ UZGODNIĆ PODZIAŁ STANOWISK

Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, premier Mateusz Morawiecki dziś przeprowadził konsultacje z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat stanowisk.

Kandydatura von der Leyen jest mocna, bo Niemka należy do chadecji, a centroprawica chce obsadzić stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Ursula von der Leyen pełni funkcję ministra obrony Niemiec od 2013 roku. Niemiecka prasa donosi, że blisko współpracuje z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Ma siedmioro dzieci, mąż jest profesorem i arystokratą. Do tej pory jedynym Niemcem, który stał na czele Komisji Europejskiej, był Walter Hallstein. Było to ponad 50 lat temu.

Kandydatka z Francji na szefową Europejskiego Banku Centralnego

Według nieoficjalnych informacji Niemcy porozumiały się  z Francją i Niemka ma zostać przewodniczącą Komisji Europejskiej, a Francuzka Christine Lagarde miałaby zostać prezesem Europejskiego Banku Centralnego.

Według Reutersa prezydent Francji zaproponował Angeli Merkel, by Christine Lagarde, dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego, objęła stanowisko szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Ta propozycja miała się spotkać z pozytywną reakcją niemieckiej kanclerz.

Jeśli chodzi o przewodniczącego Rady Europejskiej, to znowu powróciło nazwisko premiera Belgii Charles'a Michela.

Szefem unijnej dyplomacji ma być Hiszpan Josep Borrell. Wprawdzie wcześniej jako kandydata na to stanowisko wymieniano Słowaka Marosza Szefczovicza, ale teraz - jak usłyszała w kuluarach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - trzeba było coś dać Hiszpanom w zamian za ustąpienie z forsowania Fransa Timmermansa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Ponadto podobno Madryt negocjuje rozszerzenie tej teki o kwestie handlowe. Jeśli to zostanie zaakceptowane, to szef unijnej dyplomacji byłby także odpowiedzialny za prowadzenie negocjacji w sprawie przyszłych relacji handlowych Unii z Wielką Brytanią, jeśli dojdzie do brexitu.

Intensywne konsultacje, przesuwany szczyt

Wznowienie brukselskiego szczytu, planowane początkowo na godzinę 11, wciąż było przesuwane, najpierw na 13, potem 14, potem 15.15 i w końcu około 16.25 dotarła wiadomość, że już się rozpoczął. Zakonczył się około 19.

Premier Mateusz Morawiecki od rana konsultował się z unijnymi przywódcami w sprawie kandydatów na najważniejsze stanowiska we Wspólnocie.

Szef rządu rozmawiał między innymi z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej, kanclerz Niemiec, premierami Bułgarii i Malty.

Mateusz Morawiecki konsultował się także z prezydent Litwy, premierami Chorwacji i Belgii.

Grupa Wyszehradzka spotkała się także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. 

Na decyzję czeka Parlament Europejski

Tymczasem w Parlamencie Europejskim w Strasburgu trwa oczekiwanie na decyzję w Brukseli. Dziś przed południem po raz pierwszy zebrali się nowo wybrani europosłowie. Nie mogą jednak jeszcze rozpocząć pracy nad nowymi przepisami - nie wybrali bowiem przewodniczącego Parlamentu. Jak nieoficjalnie wiadomo - obsada tego stanowiska uzależniona jest od politycznego kompromisu w Brukseli, związanego z wyborem szefa Komisji Europejskiej. Tymczasem w Brukseli wciąż decyzja w tej sprawie nie zapadła.

Dziś Parlament Europejski mógł więc wyłącznie zorganizować uroczyste otwarcie.

Zgodnie z porządkiem obrad europarlament powinien wybrać przewodniczącego jutro.

W Strasburgu spotkały się ponadto się grupa chadeków, by omówić ustalenia europejskich przywódców w sprawie najważniejszych stanowisk. Podobne spotkania ok. g. 18.00 zaplanowały frakcja socjalistów oraz europejskich konserwatystów i reformatorów.

Początkowo mówiło się o podziale kadencji na połowę, pierwsze 2,5 roku szefem Europarlamentu miałby być Niemiec Manfred Weber z centroprawicy, a w drugiej połowie Siergiej Staniszew z centrolewicy. Teraz jednak pojawiają się informacje, że socjaliści chcą stanowiska przewodniczącego Parlamentu Europejskiego przez całą kadencję.

IAR/agkm

ZOBACZ WIDEO: PREMIER PRZED SZCZYTEM UE WS. OBSADY STANOWISK

Czytaj także

Joachim Brudziński: Timmermans na czele KE musiałby skorygować swoje działania

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 15:20
Szef sztabu wyborczego PiS, europoseł Joachim Brudziński jest zdania, że jeśli Frans Timmermans zostanie szefem Komisji Europejskiej, musi skorygować swoje działania. Zastrzegł jednak, że należy poczekać ostateczne rozstrzygnięcia szczytu przywódców krajów UE, którzy dyskutowali o obsadzie najważniejszych unijnych stanowisk.
rozwiń zwiń