more_horiz
Wiadomości

Wojna celna. Chińskie media: strategiczny błąd Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 06:31
Chińskie media piszą dziś o "strategicznym błędzie" amerykańskiego prezydenta. Donald Trump chce objęcia całości chińskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych cłami. Pod koniec ubiegłego tygodnia Chiny ogłosiły wprowadzenie dodatkowych taryf celnych na amerykańskie towary.
Audio
  • Chińskie media o eskalacji wojny celnej z USA. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Donald Trump na szczycie G7 we francuskim Biarritz
Donald Trump na szczycie G7 we francuskim BiarritzFoto: PAP/EPA/JEFF J MITCHELL / POOL

Chiński „Dziennik Ludowy” w komentarzu redakcyjnym pisze, że kontynuowanie przez USA sporu handlowego z Chinami to "strategiczny błąd" Donalda Trumpa. Dziennik przestrzega, że Stany Zjednoczone same stracą na wojnie celnej.

usa chiny 1200 free.jpg
Chińskie media: USA świadomie niszczą światowy porządek

Prezydent Trump zapowiedział wcześniej objęcie pozostałej części chińskiego eksportu do USA, o wartości 300 mld dolarów, 10% cłami. Waszyngton oficjalnie uznał też Chiny za kraj dokonujący manipulacji walutowych.

Dodatkowe cła na amerykańskie towary 

Pod koniec ubiegłego tygodnia rząd w Pekinie ogłosił wprowadzenie dodatkowych ceł na amerykańskie towary o wartości 75 mld dolarów. Stawki wprowadzone będą w dwóch transzach - 1 września i 15 grudnia. W najbliższym terminie 10% cła nałożone zostaną na sprowadzaną z USA wołowinę i wieprzowinę.

USA zamierzały wprowadzić swoje cła także 1 września, ale najprawdopodobniej - ze względu na przedświąteczny okres zakupowy w Stanach Zjednoczonych - dodatkowe stawki m.in. na chińskie telefony i komputery mają obowiązywać od 15 grudnia.

dn

Zobacz także

Zobacz także