more_horiz
Wiadomości

Edward Snowden ma nadzieję na ochronę polityczną w Niemczech. Azyl w Rosji się kończy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 11:08
Edward Snowden, były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), liczy na azyl w Niemczech. - Nie byłby to krok wrogi wobec USA - przekonuje w wywiadzie dla dziennika "Die Welt".
Edward Snowden
Edward SnowdenFoto: Against Gravity/ mat. prasowe

- Myślę, że każdy, kto w miarę obiektywnie patrzy na historię, przyzna, że gdyby Niemcy mnie przyjęły, nie byłoby to już traktowane jako działanie wrogie wobec USA - mówi "Die Welt" były analityk NSA, który w 2013 r. ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji prowadzonej przez tę agencję.

Edward Snowden 663 FREE.jpg
Polskie służby: Amerykanie nas nie podsłuchiwali

Edward Snowden dostanie azyl w Niemczech?

Azyl w Unii Europejskiej oznaczałby, jak uważa Amerykanin, że "Europa wstawia się za Stanami Zjednoczonymi". W momencie, kiedy kraj ten sam nie potrafi bronić swoich wartości - argumentuje.

Obecnie Snowden, oskarżony w Stanach Zjednoczonych o szpiegostwo, przebywa w Rosji, gdzie w roku 2013 uzyskał azyl polityczny i prawo stałego pobytu. Przyznana mu w tym kraju ochrona międzynarodowa obowiązuje do 2020 roku.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Edward Snowden: fakty leżą na stole, USA uprawiają szpiegostwo gospodarcze

Były pracownik wywiadu elektronicznego zarzuca Niemcom i Francji, że nic nie przedsięwzięły w jego sprawie. - Niestety utknąłem w Moskwie również z powodu bezczynności zachodnich rządów. Chciałbym otrzymać ochronę polityczną w Niemczech, czy Francji i złożyć tam wniosek o azyl. Ale rządy tych krajów szukały powodów, żeby nie pozwolić mi tam przyjechać. Myślę, że europejskie rządy się mnie boją - ubolewa Edward Snowden i dodaje, że nie opublikował niczego, co mogłoby zagrozić ludziom.

Analityk NSA ujawnił masową inwigilację Stanów Zjednoczonych

Sześć lat temu Amerykanin ujawnił, że NSA za zgodą niektórych dostawców usług sieciowych i firm telekomunikacyjnych prowadziła inwigilację międzynarodowych rozmów telefonicznych obywateli USA oraz serwisów społecznościowych.

Waszyngton ocenia działalność Edwarda Snowdena diametralnie inaczej niż on sam. Odtajniony w 2016 roku raport Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów stwierdza, że były analityk "wyrządził ogromne szkody dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych" i naraził na niebezpieczeństwo 13 różnych obszarów określanych mianem wysokiego ryzyka.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Raport komisji Kongresu USA: Edward Snowden ma kontakt z rosyjskim wywiadem

Zdaniem Kongresu większość ujawnionych dokumentów zawierała informacje o siłach zbrojnych, wywiadzie i szeroko pojętej obronności, a nie dotyczyła ochrony prywatności czy danych. Ich ujawnienie wspomogło wrogie państwa i organizacje terrorystyczne i mogło narazić życie amerykańskich żołnierzy - czytamy w raporcie.

jmo

Zobacz także

Zobacz także