more_horiz
Wiadomości

"Śmierć mózgowa" NATO. D. Trump i J. Stoltenberg krytykują prezydenta Francji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:15
- To bardzo obraźliwe dla wielu sił, również dla człowieka, który robi bardzo dobrą robotę zarządzając Sojuszem - stwierdził Donald Trump podczas spotkania z dziennikarzami, które poprzedziło śniadanie prezydenta USA i pierwszego sekretarza NATO. Amerykański prezydent dodał, że organizacja "odgrywa ważną rolę", szczególnie teraz, gdy - jego zdaniem - staje się ona bardziej elastyczna.
Donald Trump po lądowaniu w Londynie
Donald Trump po lądowaniu w LondynieFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Na początku listopada prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika "Economist" powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje - jak to określił - "śmierć mózgową" NATO. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Poddał też w wątpliwość wiarygodność zobowiązań sojuszniczych, zgodnie z którymi atak na jednego z sojuszników jest uważany za atak na wszystkich członków NATO. Amerykański prezydent nazwał te słowa "paskudnymi". Francuskiego prezydenta za jego niedawne słowa o NATO skrytykował oprócz Donalda Trumpa także Jens Stoltenberg.

erd12.jpg
Prezydent Turcji: możemy sprzeciwić się planom NATO dla wschodniej flanki

NATO się adaptuje

Jak ocenił Donald Trump, Francja oddala się od NATO. Wyraził zaniepokojenie, że Francja "potrzebuje ochrony bardziej, niż ktokolwiek inny". Dodał, że słowa Emmanuela Macrona "to bardzo mocne stwierdzenie, jednak kiedy wygłasza się takie oświadczenie, to jest to bardzo nieprzyjemne dla 28 krajów".

Szef Sojuszu zaprzeczył słowom prezydenta Francji. - NATO jest aktywne i sprawne. NATO się adaptuje. Właśnie przeprowadziliśmy największe od czasów zimnej wojny wzmocnienie mechanizmu kolektywnej obrony - przekonywał Jens Stoltenberg.

Odwet USA

nato wojsko free 1200.jpg
Szczyt NATO. Polska liczy na ważne decyzje o obronności. Chodzi m.in. o szybkie reagowanie

Amerykański prezydent zapowiedział też działania odwetowe w związku z wprowadzeniem przez Francję podatku od obrotów dużych firm internetowych.

- Myślę, że oni mają bardzo wysoką stopę bezrobocia we Francji. Francja w ogóle nie radzi sobie dobrze pod względem gospodarczym. Oni zaczynają opodatkowywać produkty innych ludzi, więc my ich opodatkowujemy - powiedział Trump dziennikarzom.

Francuski rząd nałożył latem 3-procentowy podatek GAFA, który ma mieć zastosowanie do firm świadczących usługi cyfrowe z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie. Podatek obejmie około 30 podmiotów, w tym firmy amerykańskie.

W Londynie 3 grudnia rozpoczyna się szczyt NATO. Na początek - przyjęcia w Buckingham Palace i na Downing Street. W tym roku sojusz obchodzi 70. rocznicę powstania. Londyńskie spotkanie przywódców ma być poświęcone przede wszystkim przyszłości NATO.

pg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także