more_horiz
Wiadomości

Prezydent: ten szczyt był sukcesem Sojuszu, a także zwycięstwem Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 17:32
- Londyński szczyt był sukcesem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeśli chodzi o polskie sprawy w NATO i bezpieczeństwo naszej części Europy, szczyt jest też zwycięstwem Polski - mówił prezydent Andrzej Duda po zakończeniu spotkania szefów państw i rządów krajów NATO.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda po szczycie NATO (IAR)
  • Przyszłość NATO głównym tematem szczytu - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Prezydent: jest zgoda NATO na kolektywny plan obronnościowy dla Polski (IAR)
  • Prezydent A. Duda o rozmowach z prezydentem Erdoganem (IAR)
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w ramach spotkania Szefów Państw i Rządów NATO w Watford pod Londynem
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w ramach spotkania Szefów Państw i Rządów NATO w Watford pod LondynemFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Andrzej Duda wziął udział w konferencji prasowej po szczycie NATO w Londynie
  • Prezydent podkreślił, że "londyński szczyt był sukcesem Sojuszu Północnoatlantyckiego"
  • Jak zaznaczył "szczyt NATO jest też zwycięstwem Polski"
  • Po zakończeniu szczytu prezydent podkreślił, że rozmowy toczyły się spokojnie i merytorycznie
1200_szczyt_NATO_PAP.jpg
Ustalenia po szczycie NATO. Turcja zgodziła się na plan obronnościowy dla Polski

Andrzej Duda podkreślił podczas konferencji prasowej, że na szczycie NATO w Londynie zapadły konkretne decyzje i nie był to tylko szczyt rocznicowy. - Był to rzeczywiście w pełni merytoryczny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent.

"Ten szczyt to jest sukces Sojuszu Północnoatlantyckiego"

- Śmiało można powiedzieć, biorąc pod uwagę to, co niektórzy pisali przed szczytem, co można było przeczytać w komentarzach (...), eksperci różni wypowiadali się o kryzysie w Sojuszu Północnoatlantyckim, byli nawet tacy, którzy wieszczyli, że to może oznaczać wręcz rozpad Sojuszu Północnoatlantyckiego (...) otóż można w związku z tym śmiało powiedzieć tak: ten szczyt to jest sukces Sojuszu Północnoatlantyckiego, jego rezultaty są sukcesem Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Andrzej Duda.

mid-epa08043429.jpg
Członkowie NATO zdecydowali: sojusz zostanie zreformowany

Prezydent stwierdził, że jeśli chodzi o polskie sprawy w NATO, "o bezpieczeństwo naszej części Europy, to śmiało można powiedzieć, że szczyt ten jest także i zwycięstwem Polski".


Zakończył się szczyt NATO - relacja Wojciecha Cegielskiego

1200_ONZ_shutterstock.jpg
Ambasador USA przy NATO: konieczne utrzymanie jedności Paktu

- Bardzo istotny element dla nas, to pełna zgoda na aktualizację planów kolektywnej obrony Polski - mówił prezydent. Zaznaczył, że w rozmowach podczas szczytu wśród niebezpieczeństw wskazywano potencjalne zagrożenie rosyjskie, ale mówiono też o zagrożeniach terrorystycznych.

Po zakończeniu szczytu NATO prezydent podkreślał, że rozmowy toczyły się spokojnie, merytorycznie, dotyczyły bezpieczeństwa i wspólnego działania w tej kwestii, a także wielkiej wartości, jaką jest Sojusz.

Kolektywna obrona Polski

- Bardzo istotny element dla nas to pełna zgoda na aktualizację planów kolektywnej obrony Polski - to było dla nas bardzo ważne, o tym się dużo mówiło, to jest tzw. GPR - powiedział prezydent i dodał, że było to przedmiotem negocjacji.

- Mogę ujawnić, że także my włączyliśmy się w te negocjacje bardzo mocno. Moja rozmowa telefoniczna z panem prezydentem Turcji, panem prezydentem Erdoganem, gdzie właśnie mówiliśmy o tym, ja bardzo mówiłem, jak to jest potrzebne dla jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także dla bezpieczeństwa naszej części Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli Polski i państw bałtyckich - powiedział Andrzej Duda.

Zagrożenie ze strony Rosji


Prezydent powiedział, że w rozmowach podczas szczytu wśród niebezpieczeństw wskazywano potencjalne zagrożenie ze strony Rosji. - Wzrastający rosyjski imperializm, który obserwujemy przynajmniej od 2008 roku - podkreślił.

Rozmowy dotyczyły także zagrożeń terrorystycznych, a w związku z tym zagrożeń, które mogą płynąć z północnej Afryki czy Bliskiego Wschodu. - Bardzo mocno akcentowano zasadę 360 stopni, a więc tego, że Sojusz musi patrzeć wszędzie, wokół siebie i w związku z tym właśnie w taki sposób dookoła dbać o bezpieczeństwa wszystkich państw członkowskich - zaznaczył prezydent.

Podwyższona gotowość w Sojuszu

Waldemar Sługocki 663.jpg
Poseł PO: NATO gwarantem polskiego bezpieczeństwa

Na konferencji prasowej prezydent powiedział, że "wypełniono treścią" postanowienia zeszłorocznego szczytu NATO dotyczące stanu podwyższonej gotowości w Sojuszu także w naszej części Europy.

- My jako Polska także włączamy się do tej inicjatywy, jest sześć brygad, które będą zobowiązane do zachowania tego stanu podwyższonej gotowości, wśród nich będzie także polska 6. Brygada Powietrznodesantowa, będzie taką jednostką zobowiązaną do zachowania podwyższonej gotowości, a także polskie dwie eskadry lotnicze, dwie eskadry myśliwskie, które będą czuwały nad bezpieczeństwem naszym i będą czuwały nad bezpieczeństwem Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części, to także zostało dzisiaj tutaj pod Londynem w czasie szczytu NATO postanowione - powiedział prezydent.

Rozmowa prezydentów Polski i Francji

Andrzej Duda przekazał również, że spotkał się m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Rozmawialiśmy o różnych możliwościach współpracy gospodarczej, także współpracy militarnej, o współdziałaniu w zakresie budowania bezpieczeństwa w Europie. Nie będę ukrywał, że bardzo mocno akcentowałem, że chciałbym, żeby nasze budowanie wspólnej sfery bezpieczeństwa (...) odbywało się w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. I z tym co razem robimy w ramach NATO, powinno budować taki efekt dodany - podkreślił prezydent.

- Oprócz tego mieliśmy dzisiaj dłuższą rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem, był zorganizowany wspólny lunch tych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, których wydatki na obronność stanowią lub przekraczają 2 proc. PKB rocznego. Mieliśmy dyskusję na temat przyszłości, budowy strefy bezpieczeństwa i realizacji zobowiązań sojuszniczych – powiedział Andrzej Duda.

pb 

Zobacz także

Zobacz także