more_horiz
Wiadomości

Inicjatywa gotowości NATO. Oto deklaracja Polski po szczycie w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 20:29
- Na szczycie NATO Polska zadeklarowała dwa bataliony sił lądowych, dwie eskadry F-16 i dwa okręty do sił wydzielanych w ramach inicjatywy gotowości. Polska będzie też państwem ramowym jednej z sześciu brygad, w których skład wejdą bataliony - powiedział szef BBN Paweł Soloch.
Myśliwiec F-16
Myśliwiec F-16Foto: shutterstock.com/VanderWolf Images

- Potwierdziliśmy decyzje, które zapadły w zeszłym roku w sprawie inicjatywy gotowości. Należymy - obok Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii - do grona sześciu państw, które zadeklarowały gotowość pełnienia funkcji państw ramowych dla brygad lądowych – powiedział Paweł Soloch po zakończeniu spotkania przywódców państw i rządów krajów NATO.

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent: ten szczyt był sukcesem Sojuszu, a także zwycięstwem Polski

- Jako państwo ramowe, zapewniamy dowództwo brygady, wnosimy do niej także dwa bataliony - batalion zmechanizowany i batalion czołgów – poinformował. Dodał, że Czechy i Słowacja zgłosiły swoje bataliony do brygady, która ma być dowodzona przez Polskę. -Zadeklarowaliśmy także dwie eskadry lotnicze w gotowości bojowej, dwa okręty zwalczania min, ponadto dodatkowe elementy - powiedział Soloch.

"Polska włącza się do tej inicjatywy"

Prezydent Andrzej Duda w środę na konferencji po zakończeniu szczytu NATO powiedział, że "wypełniono treścią" postanowienia zeszłorocznego szczytu NATO dotyczące stanu podwyższonej gotowości w Sojuszu także w naszej części Europy.


Zakończył się szczyt NATO - relacja Wojciecha Cegielskiego

Dodał, że Polska włącza się do tej inicjatywy i że "6. Brygada Powietrznodesantowa będzie taką jednostką zobowiązaną do zachowania podwyższonej gotowości, a także polskie dwie eskadry lotnicze, dwie eskadry myśliwskie, które będą czuwały nad bezpieczeństwem naszym i będą czuwały nad bezpieczeństwem Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części".

Jeden z największych przerzutów wojsk amerykańskich do Europy

1200_szczyt_NATO_PAP.jpg
Ustalenia po szczycie NATO. Turcja zgodziła się na plan obronnościowy dla Polski

Obok generacji sił w dyskusji pojawiła się także kwestia gotowości do przyjęcia sojuszniczego wsparcia. - Chodzi przede wszystkim o kwestie związane z infrastrukturą, transportem lotniczym i drogą lądową, dostawami i zapasami paliw. Poszukiwanie odpowiednich rozwiązań będzie jednym z punktów przyszłorocznego ćwiczenia Defender - podkreślił.

- Jest to największy od czasów zimnej wojny przerzutu wojsk amerykańskich do Europy. Amerykanie - także w Polsce - będą ćwiczyć procedury, sprawdzą też kwestie związane z infrastrukturą niezbędną do przyjmowania znacznych sił sojuszniczych - powiedział szef BBN.

4x30, czyli inicjatywa gotowości

Inicjatywa gotowości, znana także pod nazwą 4x30, zakłada wydzielenie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów gotowych do działania w ciągu maksymalnie 30 dni. Mają to być siły gotowe wkraczające do akcji w drugiej gotowości po własnych wojskach państw sojuszniczych, wielonarodowych jednostkach takich jak batalionowe grupy bojowe rozlokowane na wschodniej flance w ramach programów eFP i tFP oraz wojskach VJTF - szpicy NATO, która ma być gotowa do działania w ciągu tygodnia. Inicjatywę 4x30 zatwierdził szczyt Sojuszu w Brukseli w 2018 roku.

pb

Zobacz także

Zobacz także