more_horiz
Wiadomości

Epidemia koronawirusa. Kolejne ofiary choroby w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 02:38
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych zwiększyła się w poniedziałek o 98 osób do 1886 - poinformowała Narodowa Komisja Zdrowia. Bilans zakażonych w całych Chinach wzrósł do ponad 72 tys. osób.
Epidemia koronawirusa w Chinach
Epidemia koronawirusa w ChinachFoto: PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

W prowincji Hubei, będącej centrum epidemii, zmarły kolejne 93 osoby z czego 72 w stolicy prowincji - Wuhan. W całych Chinach kontynentalnych wykryto w poniedziałek 1886 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, co zwiększyło ich łączną liczbę do 72 436. Podano, że w większości są to przypadki lekkie.

WHO Tedros PAP-1200.jpg
Szef WHO apeluje o pomoc finansową na walkę z koronawirusem. "Nie zaprzepaśćmy tej szansy"

Chińskie władze: sytuacja się poprawia

Władze chińskie, które próbując zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa odseparowały całą prowincję Hubei będącą epicentrum epidemii, oceniają, że sytuacja jednak powoli się poprawia. Wskazują one, że liczba nowych przypadków zakażeń poza prowincją zmniejsza się z dnia na dzień.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Chiny rozpoczęły produkcję leku, który może pomóc w walce z koronawirusem

Jednak dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł w poniedziałek przed nadmiernym optymizmem. Według niego, tendencję spadkową liczby nowych zakażeń "należy interpretować z dużą ostrożnością".

"Wszystkie scenariusze możliwe"

- Ta tendencja może się zmienić kiedy wirus dotrze do nowych skupisk ludności. Jest jeszcze zbyt wcześnie aby powiedzieć, że spadek [zachorowań] będzie się utrzymywać. Wszystkie scenariusze są jeszcze możliwe - powiedział Tedros dziennikarzom.

Według lekarzy chińskich ponad 8 tysięcy pacjentów jest w stanie ciężkim, zaś 1700 w krytycznym. Obserwacją medyczna objętych jest w prowincji Hubei 71,6 tys. mieszkańców, którzy mieli bezpośredni kontakt z chorymi. Dotąd wyleczono 6 639 osób.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szumowski: 13 osób w Polsce przebywa w szpitalu w związku z zagrożeniem koronawirusem

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię, a także na USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd pięć zgonów - w Japonii, Filipinach, Hongkongu, Tajwanie i we Francji.

jmo

Zobacz także

Zobacz także