more_horiz
Wiadomości

Tysiące osób bez dachu nad głową, masowe ewakuacje, zaginięcia. Pożary na zachodnim wybrzeżu USA

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 15:17
Około pół miliona mieszkańców amerykańskiego stanu Oregon zostało ewakuowanych lub szykuje się do ewakuacji w związku z pożarami na zachodnim wybrzeżu kraju.
Pożary w Oregonie i Kalifornii
Pożary w Oregonie i KaliforniiFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

EN_Kalifornia pożar 1200.jpg
USA: potężne pożary pustoszą Zachodnie Wybrzeże. Zginęło 15 osób

Gubernator stanu Kate Brown powiedziała, że ponad 40 tysięcy ludzi już opuściło swoje domy, a dziesiątki osób uważa się za zaginione.

Po kilku dniach upałów i silnych wiatrów nad stan nadciągnęło chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze. Zdaniem strażaków pomoże to opanować ogniska pożarów.
Do tej pory ogień zniszczył tysiące budynków na południu stanu Oregon oraz w innych stanach na zachodnim wybrzeżu. W sumie żywioł kosztował życie 25 osób.

Silny wiatr i wysokie temperatury

Straż pożarna nie była w stanie opanować pożarów w Oregonie i Kalifornii głównie ze względu na silny wiatr i wysokie temperatury sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia.

W stanie Kalifornia spłonęło niemal cztery tysiące budynków mieszkalnych, a dziesiątki tysięcy ludzi pozostaje bez dachu nad głową. Gubernator stanu Gavin Newson mówi otwarcie o klęsce żywiołowej spowodowanej między innymi ocieplaniem się klimatu.
Na południu stanu Oregon policja aresztowała 42-letniego mężczyznę, podejrzanego o dokonanie kilku podpaleń w mieście Phoenix.

pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także