more_horiz
Wiadomości

"Rygorystyczne kontrole na granicach i pomoc na miejscu". Premier w Brukseli o migracji

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 13:20
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Brukseli, że konieczne są rygorystyczne kontrole na granicach i pomoc uchodźcom na miejscu. Taka, zdaniem szefa polskiego rządu, powinna być odpowiedź Unii Europejskiej na problem migracji. "Są pewne zasady, których się trzymamy".
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki w BrukseliFoto: Isopix/East News

- Konieczność zapewnienia rygorystycznych kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których migranci mogą migrować do Europy - podkreślił szef polskiego rządu.

Nowy pakt migracyjny przedstawiony wczoraj przez Komisję Europejską był jednym z tematów spotkania przywódców Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen.

Komisja w swojej propozycji odeszła od forsowanej obowiązkowej relokacji, ale przewiduje obowiązkową solidarność. I albo kraje przyjmą uchodźców, albo zorganizują deportację tych, którzy na azyl nie zasługują. Jeśli jakieś państwo w ciągu ośmiu miesięcy nie sfinalizuje całej procedury, będzie musiało przyjąć osoby, które nie zostały deportowane i dopiero później organizować ich wydalenie do krajów pochodzenia.

koz

Zobacz także

Zobacz także